Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Životní styl a osteoporóza

Osteoporóza je progresivní onemocnění kostí způsobující úbytek minerálů (resorpce převažuje nad tvorbou) a řídnutí kostní hmoty. Důsledkem jsou bolesti, deformity a zlomeniny. Nejčastěji se láme krček stehenní kosti, obratle a kosti zápěstí.
Rubrika: Osteoporóza
|
Typ článku: Články

Osteoporóza postihuje ženy asi 4krát častěji než muže. Nejvíce případů tvoří tzv. postmenopauzální osteoporóza. Navíc ženy ztrácejí asi 15 - 30% kostní hmoty v období mezi 30. a 50. rokem života.

Osteoporóza vzniká v důsledku poklesu hladiny estrogenu a progesteronu u žen v menopauze (a poklesu hladiny testosteronu u mužů v andropauze). V pozadí může stát i nedostatek fyzické aktivity, nadměrný příjem kávy a soli, deficit vápníku, hořčíku a stopových prvků ve stravě, deficit vitamínu (hormonu) D, kouření, dlouhodobé užívání kortikosteroidů a heparinu, selhávání ledvin, hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy), snížené vstřebávání vápníku, anorexie či zvýšená koncentrace hormonu prolaktin v krvi.

Jak intervenovat výživou?

Omezte příjem živočišných bílkovin (podporují odvápnění), příjem fosforu (živočišné potraviny, sycené nápoje), příjem soli na minimum (sodík podporuje vylučování vápníku močí a odvápňování kostí), příjem kávy, černého čaje a kolových nápojů (už tři šálky kávy denně způsobují zvýšené vylučování vápníku močí).

Zvyšte příjem komplexních sacharidů (luštěniny, obiloviny, ořechy, zelenina), příjem sóji – vápník se vstřebává lépe než z mléka (tofu je výborný zdroj vápníku) a obsažené fytoestrogeny napodobují účinek estrogenu a zpomalují rozklad kosti (doporučená dávka je 30-50 g vařené sóji nebo 100-200 g sójových výrobků obden, příjem tmavozelené a košťálové zeleniny i ostatních potravin s velkým obsahem biologicky dostupného vápníku (tj. mandle, sezamová pasta tahini, natě – pažitka, petržel, řeřicha – sušené švestky a meruňky, melasa, mořské řasy, pampeliškové listy, tofu).

Konzumujte čerstvé a mražené bobulovité ovoce (rybíz, borůvky, maliny, ostružiny, jahody, ostružiny, brusinky) – obsahují antokyanidiny, které zpevňují kolagen přítomný v kostní tkáni a tím zpomalují rozklad kosti, omezte příjem cukru a sladkostí, často a hojně používejte bylinky a koření (například šalvěj, rozmarýn, hřebíček a tymián obsahují fytochemikálie, které zpomalují odvápňování kostí).

Nepoužívejte antacida obsahující hliník. Droždí a výrobky s droždím obsahují hodně fosforu, který zhoršuje vstřebávání vápníku ve střevě a podporuje odvápňování kostí.

Co ještě můžete udělat, resp. zvážit?

Pravidelný a dostatečný pobyt na slunci podporuje tvorbu vitamínu D, stačí 15-30 minut denně během slunečného dne.

Bez fyzické aktivity (optimálně silového charakteru – tzn. posilování s činkami, pryžovými expandéry, fit míčem) bude léčba neúčinná. Vyhýbejte se ale zvedání těžkých břemen; pokud je zvedáte, dělejte to jen symetricky oběma rukama a nezvedejte je z předklonu, dřepněte si k nim.

Proveďte všechna nezbytná opatření, abyste zabránili pádu. Ve sprše mějte gumový kobereček a držadlo, při chůzi používejte hůl (s gumovým koncem), v zimě a dešti pak boty s gumovými podrážkami. Při chůzi po nerovném terénu si dávejte pozor, pokud nemáte jistotu zachování vzpřímené polohy těla (přebíhání přes cestu na červenou, mimo přechodů, dohánění na tramvaj či autobus apod.)

Igor Bukovský, AKV (redakčně kráceno)

Počet přečtení: 1202
Datum: 19. 8. 2021