Fruktóza, cukrovka a naše játra
Koncentrovaná fruktóza (např. fruktózový sirup) se používá hlavně v nealkoholických nápojích, pekařských výrobcích a jiných potravinách. Míra její škodlivosti záleží na množství, v jakém se v potravině či nápoji nachází.
Výsledky nové studie, které byly publikovány online 27. listopadu 2012 v časopise Global Public Health, ukázaly, že v zemích s vyšší spotřebou (koncentrované potravinářské) fruktózy je i vyšší výskyt cukrovky. A to asi o 20 %, což rozhodně není málo. Informace o spotřebě fruktózy byly získány ze dvou zdrojů (Global Burden of Metabolic Risk Factors Collaborating Group a United Nations data) asi o 43 zemích světa. Byla odhalena zajímavá skutečnost: nejvyšší spotřebu na obyvatele ze všech uvedených zemí má Amerika, druhé je Maďarsko a třetí Slovensko. Naopak na konci seznamu byly tyto země: Indie, Slovinsko, Litva, Irsko a Švédsko.
Je nebezpečné i ovoce? Určitě ne. (Pokud nesníte 5 kilo hroznů na posezení.) Fruktóza z přirozeného ovoce je při vstřebávání „brzděna“ vlákninou, takže její koncentrace v krvi a buňkách se nezvyšuje tak jako z „čisté“ fruktózy v nealkoholických nápojích. Za rizikové však lze považovat ovocné šťávy - a to i ty čerstvé či vylisované doma.
Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.