Granátové jablko
Nás teď ale zajímá jablko, které je použitelné v kuchyni. Moje bývalá kolegyně Vlasta říkávala: „Tohle jablko je dobré, jenže – člověk aby je jedl nahatý ve vaně, jinak způsobí pohromu!“ Je pravda, že je poněkud náročnější vydobýt ze všech těch slupek – červené a pak bílé – ta lahodná, krásná zrníčka, ale ta námaha stojí za to. Nejlepší je ukrojit kolečko nahoře a dole, pak proříznout plášť po stranách a slupku odstranit. Dále je dobré jablko rozlomit na několik dílků a z nich pak stáhnout tu bílou slupku. Zrníčka se hodí na ozdobu ovocných salátů. Někdo také doporučuje neoloupané jablko poválet podobně jako citron před vymačkáváním, aby se zrníčka narušila, pak uříznout vršek a šťávu vypít.
Granátové jablko je symbolem plodnosti. Obsahuje hodně manganu, který je potřeba pro tvorbu různých enzymů, a taky třeba vitaminy B1 a B2 i vitamin C. Jsou v něm také antioxidanty ve větším množství než v zeleném čaji nebo v červeném víně. Je tedy docela možné to, co tvrdí američtí vědci: že granátová jablka by mohla pomáhat při rakovině prsu, prostaty i kůže.
Pokusným myšákům, kteří kvůli nám, lidem, dostali rakovinu prostaty, granátové jablko velmi prospívalo. V jakém množství? Kdybychom to přepočetli na lidské rozměry, stačila by dávka 1–2 jablka denně. Šťáva z granátového jablka pomáhá i při chudokrevnosti. K dostání je už i vymačkaná šťáva, prodávaná ve skle, pěkně tmavě červená, vzbuzující dojem, že jde o lahodně sladkou pochoutku. Jenže samotná šťáva je kyselá, používá se do nápojů nebo na ochucení salátu místo citronu.
V jižní Evropě je možné občerstvit se čerstvou šťávou z jablek – grenadinou.
Hanka Synková, z knihy Všechno je dobré (vydal Triton)