Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jablko, král mezi ovocem

Jablka byla kdysi oblíbeným ovocem starověkých Řeků i Římanů. Jabloně původně rostly ve východní Evropě a v jihozápadní Asii. Nyní se jablka pěstují v mírném klimatu řady zemí skoro po celém světě.
Rubrika: Ovoce
|
Typ článku: Encyklopedie

Setkáváme se s nimi v úžasné pestrosti barev, chutí i konzistencí. Dobře se skladují a pro řadu lidí jsou dnes jednoznačně ovocem číslo jedna. Toto běžné ovoce nevyniká ovšem jenom lahodnou chutí, ale i dlouhou řadou léčebných účinků.

Plus pro kardiovaskulární systém

Jablka jsou bohatá na antioxidanty, draslík, vitamin Ca vlákninu. Věda ukazuje, že jablka jsou doslova nabitá živinami, které prospívají zdraví celého těla. Když například finští vědci sledovali déle než dvacet let 5 000 dospělých lidí, zjistili, že ti z nich, kteří jedli nejvíce potravin bohatých na flavonoidy, a to zejména jablek a cibule, měli o 20 procent nižší riziko srdečního onemocnění než ti, kteří jedli takových potravin nejméně.

Jedno střední neoloupané jablko obsahuje více než tři gramy vlákniny. Rozpustná vláknina, pektin, snižuje tvorbu LDL („špatného") cholesterolu v játrech, zatímco další druhy vlákniny obsažené v jablku snižují jeho vstřebávání. Přídavek pouhého jednoho jablka do jídelníčku denně dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi o 8-11 procent! To je velmi povzbuzující zpráva - je totiž známo, že každý pokles cholesterolu o 10 procent s sebou nese snížení rizika srdečního onemocnění o 20 procent.

Vědci z University of California v nedávné době prokázali, že extrakt z jablek bohatý na flavonoidy dokáže zabránit zánětlivému procesu ve stěnách cév. Chronický zánět cév má za následek rozvoj aterosklerózy. K zamyšlení také je, že některé studie ukazují, že jedinci, kteří konzumují hodně jablek, mají snížené riziko mozkové mrtvice způsobené krevní sraženinou.

Snížení rizika rakoviny

Italští vědci zjistili, že čím větší spotřeba jablek, tím nižší výskyt rizika některých druhů rakoviny (rakovina ústní dutiny, hltanu, tlustého střeva a konečníku, hrtanu a prsu). Vědci z Cornell University prokázali, že výtažek z celého jablka chránil pokusné myši před onemocněním rakovinou prsu. Čím více zkonzumovaných jablek, tím výraznější byl ochranný účinek.

U žen, které denně jedly aspoň jedno jablko, se projevilo snížení rizika rakoviny plic. Výsledky další studie zahrnující 582 pacientů s rakovinou plic a 582 osob z kontrolní skupiny ukázaly, že u těch jedinců, kteří měli nejvyšší spotřebu jablek, cibule a bílého grepu, se projevilo oproti těm, již měli těchto potravin nejmenší spotřebu, snížení rizika rakoviny plic o 40-50 procent.

V porovnání s dalšími druhy ovoce se u jablek při laboratorních experimentech ukázala třetí nejvyšší aktivita proti bujení nádorových buněk. Oloupaná jablka vykazují menší ochranný účinek. Další studie vypracovaná francouzskými vědci objasnila, že fytolátka prokyandin obsažená v jablku dokáže způsobit odumření některých buněk rakoviny tlustého střeva in vivo.

Jablka pomáhají při astmatu

Výsledky studie vypracované na 1 600 účastnících v Austrálii svědčí o tom, že spotřeba jablek a hrušek je spojena se snížením přecitlivělosti průdušek a výskytu astmatu. Finská studie zahrnující 10 000 mužů a žen ukázala, že konzumace jablek a pomerančů byla spojena se sníženým výskytem astmatu. Výsledky nizozemská studie na více než 13 000 dospělých přinesly poznatek, že pravidelná konzumace jablek a hrušek je spojena s dobrou funkcí plic. Ti, kteří jedli často jablka, dokázali za jednu vteřinu vydechnout z plic více vzduchu.

Dobrá volba pro diabetiky

Pravidelná konzumace jablek snižuje riziko cukrovky 2. typu. Studie v Brigham and Women's Hospital zahrnující 38 018 žen starších 45 let ukázala, že ženy, které jedly denně aspoň jedno jablko, mají v porovnání s těmi, které jablka nekonzumují, o 28 procent nižší riziko onemocnění cukrovkou.

Skladování jablek

Skladování jablek v chladu nesnižuje významně obsah flavonoidů v dužině jablka, během prvních tří měsíců skladování se nicméně snižuje množství těchto fytolátek ve slupce. Ekologicky pěstovaná jablka obsahují asi o třetinu více antioxidantů než konvenční jablka.

Vybírejte si jablka, která jsou pevná a nedají se snadno promáčknout. U větších jablek je vyšší riziko, že budou přezrálá. Navinulá jablka a jablka se silnější slupkou vydrží delší skladování než jablka sladká a s tenkou slupkou. Pokud jablka skladujete, pečlivě vyberte k přednostní konzumaci všechna, která mají tečky anebo jsou nějak otlačená. Zbývající je optimální obalit jednotlivě do novinového papíru. Jablka skladujte v chladném a temném místě, nikoliv společně s brambory.

Chcete-li zachovat co největší množství živin, skladujte jablka v chladničce. Za pokojové teploty docházejí šest- až osmkrát rychleji než v chladničce.

Doporučuje se konzumovat jablka i se slupkou. Slupka obsahuje dva- až šestkrát více antioxidantů a dva- až třikrát více flavonoidů než dužina. Před konzumací jablka dobře omyjte teplou, mýdlovou vodou a nechejte okapat.

Vaření snižuje množství několika fytolátek chránících před rakovinou, proto se doporučuje optimálně konzumovat jablka syrová. I když někteří lidé jedí jablka včetně jádřince, semínka jablek skutečně obsahují kyanid. I když je chuť jadérek pro někoho přitažlivá, doporučujeme je z tohoto důvodu nekonzumovat!

Z časopisu Journal of Health and Healing

Počet přečtení: 9075
Datum: 27. 5. 2014