Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jahody

Jahody patří mezi ovoce s nejnižším obsahem kalorií (30 kcal/100 g), mají jich dokonce méně než meloun nebo dýně. Také podíl proteinů, tuků a sodíku je v nich velmi nízký. Společně s malým množstvím vitaminu C, kyseliny listové, draslíku a železa jsou sacharidy nejvýznamnější živinou v jahodách.
Rubrika: Ovoce
|
Typ článku: Encyklopedie

Za svoji barvu jahody vděčí antokyaninům, barvivům, které se svými vlastnostmi podobají bioflavonoidům. Antokyaniny snižují syntézu cholesterolu v játrech a působí jako silné antioxidanty.

Výzkum na Tufts University v Bostonu (USA) ukázal, že jahody mají největší antioxidační účinek z veškerého ovoce; po nich následují slívy, pomeranče a hroznové víno. Antioxidační účinek tohoto ovoce se určoval podle jeho schopnosti neutralizovat oxidující volné radikály. Antioxidační schopnosti jahod vyplývají hlavně z obsahu vitaminu C, bioflavonoidů a antokyaninů.

Díky svým schopnostem neutralizovat účinky volných radikálů jsou jahody efektivním prostředkem v prevenci arteriosklerózy (ukládání cholesterolu ve stěnách arterií, jejich postupné ztvrdnutí a zužování). Stav arterií zlepšují i nízkým obsahem tuků a sodíku, jakož i bohatstvím draslíku a minerálů, tedy kombinací, která snižuje riziko rozvoje hypertenze. Pravidelná konzumace jahod na jaře a v prvních letních měsících pomáhá předcházet arterioskleróze a brzdit její další postup. Do svého jídelníčku by je měli zařadit lidé, kteří prodělali infarkt myokardu nebo mají anginu pectoris, poruchy prokrvení mozku či ischemickou chorobu dolních končetin.

Jahody působí diureticky (zvyšují produkci moči) a díky svému alkalizujícímu účinku podporují vylučování kyseliny močové. Proto se doporučují při dně a dnové artritidě.

Jahody jsou bohaté na rozpustnou rostlinnou vlákninu a ulehčují pohyb stolice střevy. Snižují i překrvení žil v portálním systému (žíly odvádějící krev z vnitřností), a tím jsou užitečné při hemoroidech, břišní vodnatelnosti (tekutině v břiše) a chorobách jater, jako chronická hepatitida a cirhóza.

Hlavní význam jahod spočívá v tom, že zlepšují proudění krve v arteriích.

Jahody by se měly před jídlem umýt. Spolu s nimi můžeme konzumovat jablka, obilniny a jogurt a pít pomerančovou šťávu. Jahodový koktejl se připraví rozmixováním jahod s pomerančovou šťávou či nízkotučným mlékem nebo nápojem ze sóji.

Džem a kompot: Takto připravené si zachovávají téměř všechny živiny a účinné látky; ztrácejí pouze vitamin C. Díky této úpravě lze jahody jíst i mimo sezonu, ale je třeba mít na paměti, že obsahují velké množství cukru.

Mražené jahody jsou velmi oblíbené, protože umožňují mít toto ovoce k dispozici po celý rok. Před mražením se obvykle doslazují jen mírně a uchovávají si většinu živin a účinných látek, včetně vitaminu C.

Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 31025
Datum: 21. 1. 2009