Jak lze léčit osteoporózu?
Tyto léky mají však také vedlejší účinky ve formě zvýšeného rizika rakoviny děložní sliznice a prsu, zánětu žil a tvorby žlučníkových kamenů. Někdy také dochází ke zvýšení krevního tlaku a zhoršení cukrovky. Další praktickou nevýhodou je krvácení podobné menstruačnímu. Ženy, u kterých je zvýšené riziko rakoviny děložní sliznice, musí chodit pravidelně na kontrolu buď ultrazvukem, nebo formou děložních biopsií. Přesto v některých případech prospěch z léčby převáží i tato rizika.
Vitamín D: Organismus využívá vitamín D ke vstřebávání vápníku. Většina obyvatel ČR však nedostatkem tohoto vitamínu netrpí, a tak jeho další podávání nepřineslo žádné převratné zlepšení.
Fluoridové soli: Jsou schopny zpomalit ubývání kostní hmoty, ovšem dlouhodobé výsledky jsou nejednoznačné.
Kalcitonin: Hormon produkovaný štítnou žlázou. Tento hormon brání odbourávání kostí a má podpůrný vliv na kostní novotvorbu. Nevýhodou je nutnost dlouhodobé terapie a také značná finanční náročnost léčby kalcitoninem.
Bisfosfonáty: Jde o léky připravené synteticky, schopné utlumit kostní odbourávání. Jedná se o poměrně nové léky, proto čas teprve ukáže, jaký je jejich skutečný přínos pro léčbu osteoporózy.
Vápník: Denní dávka vápníku doporučená Světovou zdravotnickou organizací je pro dospělé 450 mg. V České republice se doporučená denní dávka pohybuje mezi 1000 až 1200 mg. Tyto vysoké dávky sice mohou v některých případech vést k vyrovnané bilanci vápníku v těle, nicméně většina epidemiologických studií, srovnávajících různé populace, neprokázala přímý vztah mezi příjmem vápníku a kostní denzitou.
Cvičení: Nečinnost nebo sedavý způsob života vede k úbytku kostní hmoty. Na to, aby si kosti mohly udržet co nejvíce minerálů, potřebují pravidelné zatížení ve směru zemské přitažlivosti (bylo zjištěno, že vzpěrači mají více kostní masy než běžci, a ti zase mají více kostní masy než plavci). Důležitost zemské přitažlivosti byla dokonale prokázána u prvních kosmonautů. Přestože ve vesmíru každý den důkladně cvičili, jejich kosti po návratu na Zemi prokazovaly známky osteoporózy. I když všechny druhy aerobního cvičení jsou prospěšné našemu zdraví, jako nejlepší prevence osteoporózy se jeví nejrůznější skákání či hopsání.
Strava s nízkým obsahem bílkovin: Tato strategie se jeví jako nejslibnější. Organismus využívá vápník při zpracování nadbytku bílkovin ve stravě. Mnohé studie poukázaly na to, že při vysokém příjmu bílkovin dochází ke zvýšenému vylučování vápníku ledvinami. Přitom není rozhodující, jaké množství potravin bohatých na vápník sníte, nebo kolik kalciových preparátů spolykáte.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu