Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jaká je doporučená denní dávka ořechů?

Že jsou ořechy zdravou potravinou, to je všeobecné známé. Jaké ořechy ale konkrétně jíst a v jakém množství, v tom už lidé zpravidla tak jasno nemají. V dnešním článku se proto na zdravou konzumaci ořechů podíváme podrobněji.
|
Typ článku: Články

Proč jsou ořechy zdravé?

Ořechy jsou poměrně unikání potravinou, která by neměla v lidském jídelníčku chybět. Jejich obsahem jsou totiž především kvalitní tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály, jen trocha sacharidů a vláknina.

Díky svému složení pomáhá pravidelná konzumace ořechů nastavit v těle optimální hladinu cholesterolu a dlouhodobě snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Ořechy jsou bohaté i na antioxidanty, celkově tak mají příznivý vliv na zdravotní stav, mohou snižovat i riziko nádorového onemocnění. Navíc díky tomu, že jsou ořechy tučné, pomáhají nám se rychleji a na delší zasytit, jsou tedy v přiměřeném množství vhodné do redukční diety.

Znamená to, že čím více ořechů sním, tím lépe?

Takto se to říci nedá. Kromě výše zmíněných benefitů totiž o složení všech druhů ořechů také platí, že jsou velice kalorické. Je tomu tak právě kvůli vysokému obsahu tuků. Pokud byste tedy ořechy „uzobávali“ od rána do večera, výsledkem nebude hubnutí, ale naopak přibírání na váze. A nepůjde o přibírání na váze díky růstu svalové hmoty, ale kvůli tloustnutí.

Také v případě ořechů tedy platí, že všeho s mírou, a s jejich konzumací bychom to neměli přehánět.

Kolik ořechů tedy denně jíst?

Pohledy odborníků se mírně liší. V průměru lze ale říci, že se shodují na konzumaci jedné hrstky ořechů denně. Pokud si potrpíte na přesnost, jde o porci přibližně 30 gramů ořechů za den. Zkuste si případně takové množství ořechů odvážit a následně vysypat do hrsti. Získáte potřebný odhad a do budoucna dokážete správnou porci odměřit skutečně dle objemu potraviny v dlani.

Jaké ořechy konzumovat?

Současně je nutné upozornit na to, že pokud sníte denně hrst pražených solených arašídů, nejde o ideální variantu, jak denní cíl naplnit. Konzumovat byste měli především ořechy v přirozeném stavu – bez teplené úpravy a dochucování. Ořechy by spíše měly být tím, co vám ochutí pokrm – jogurt, salát apod. Slané oříšky, oříšky v čokoládě, nebo dokonce ořechy s nejrůznějšími druhy příchutí nejsou to pravé, na co se zaměřit. Bohužel platí, že většina populace doporučenou denní dávku ořechů ani zdaleka nesplňuje, a pokud ořechy někdo konzumuje, jde spíše o ony slané či sladké pochutiny, které však příliš zdraví prospěšné nejsou.

Je také ideální konzumovat mix různých druhů ořechů, s různým poměrem zdravých tuků, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Každý druh má trochu jiné složení a různé benefity pro naše zdraví. A namícháním několika různých druhů můžete dosáhnout větší vyváženosti.

Počet přečtení: 2378
Datum: 31. 5. 2022