Ještě proti osteoporoze
Studie ukázaly, že vegetariáni dokáží z potravy vstřebat a udržet více vápníku než nevegetariáni." J Am Diet Assoc 1993;93:1317-1319.
Osteoporóza má ovšem více příčin. Nemusíme se soustřeďovat pouze na jednu možnost. Zvýšení konzumace živočišné bílkoviny na dvojnásobek zdvojnásobí vylučování vápníku. Vylučování vápníku z kostí zvyšuje ovšem také příjem sodíku. Při kombinaci nadbytku bílkovin a sodíku je vylučování vápníku až trojnásobné. (Messina, str. 101, 106) Mléko obsahuje hodně bílkovin i značné množství sodíku.
Osteoporóza ve vztahu k příjmu sodíku
"Dietní sůl je hlavním faktorem, který určuje, kolik vápníku se vyloučí - čím vyšší je příjem soli, tím větší je vylučování vápníku močí. Sůl je důležitějším určujícím faktorem vylučování vápníku močí než příjem vápníku. Dvouletá studie hustoty kostí u 124 žen po menopauze ukázala významný přímý vztah mezi vylučováním sodíku močí a snížením hustoty kostí. K žádnému řidnutí kostí kyčle nedocházelo, když denní vylučování sodíku bylo nižší než 90 mmol (tj. 2,2 g Na). Devine s kolegy vyvodili, že mírné snížení příjmu soli má na minerální hustotu kostí stejný efekt jako zvýšení příjmu vápníku o 900 mg.
Vitamín K a osteoporóza
Lidé ve skupině s nejnižším příjmem vitamínu K měli vyšší riziko zlomeniny krčku. Riziko záviselo nepřímo úměrně na konzumaci hlávkového salátu, který je hlavním zdrojem vitamínu K. Am J Clin Nutr 1999;69:74-9. Nurses Health Study ukázala, že ty ženy, které konzumovaly velká množství zeleniny s vysokým obsahem vitamínu K (brokolice, zelí, růžičková kapusta, špenát, kapusta, salát), měly o 30% nižší riziko zlomeniny krčku - a to i když byl vzat v úvahu příjem vápníku a vitamínu D. UC Berkeley Wellness Letter July 1999, str. 3.
Vitamín A a osteoporóza
Pouhé zdvojnásobení příjmu vitamínu A nad doporučenou denní dávku může dramaticky zvýšit riziko vzniku osteoporózy u žen. Environmental Nutrition 1998;21(No.12):1. Ann Int Med 1998;129:770-78. Švédská studie na 422 ženách ve věku 28 až 76 let ukázala, že na každé zvýšení příjmu retinolu ze stravy o 1 mg (ekvivalent 3333 mezinárodních jednotek vitamínu A) stoupalo riziko zlomeniny o 68%. To se rovněž ukázalo v pokusech na zvířatech. Beta karoten obsažený v rostlinách takovýto účinek nemá. Ve Švédsku je velký výskyt zlomenin krčku, i když se zde spotřebuje velké množství mléka. Někteří se domnívají, že roli hraje i to, že se do mléka přidává vitamín A.
Nebezpečí vysokého příjmu vápníku
Když se pokoušíme zvyšovat příjem vápníku, ať už mlékem nebo braním doplňků vápníku, zvyšujeme tím riziko rakoviny prostaty. Proč snižovat riziko jedné nemoci za cenu zvyšování rizika nemoci druhé? Mělo by existovat řešení celé situace. Osoby s vysokým příjmem vápníku (2000 mg vs. 500 mg vápníku denně) měly trojnásobné riziko rakoviny prostaty. Cancer Res 1998;58:442. Vyšší hladiny vitamínu D v séru mohou vyústit ve snížení rizika rakoviny prostaty. Cancer Epidemiol Biomark Prev 1993;2:467-72 & 1996;5:212-6. Nízký příjem vápníku snižuje hladinu vápníku v plasmě, což způsobuje vylučování parathyroidního hormonu, který zase přes ledviny zvyšuje hladinu vitamínu D. Platí i opak: vysoké hladiny vápníku ústí v nízké hladiny vitamínu D. Vitamín D zřejmě chrání proti rakovině prostaty. Jiná studie ukázala, že vysoký příjem mléka zvyšoval riziko rakoviny prostaty o 50%. Cancer Causes Control 1998;9:559.
Uživatelé vápníkových doplňků měli o 20% vyšší riziko vzniku ledvinových kamenů. Ann Int Med 1997;Apr.1, str. 497-504. "Pacientům, u kterých je známa predispozice k tvorbě ledvinových kamenů obsahujících vápník, je obecně doporučováno, aby nebrali vápníkové doplňky. The Medical Letter 1996;38:109-9.
Vápník může rušit vstřebávání některých minerálních látek a léků, včetně fluoridu, železa, zinku, betablokátoru atenolol a propanolol, salicylátů, bifosfonátů a tetracyklinů." The Medical Letter 1996;38:108-9.
Pohyb a osteoporóza
V Asii (Hongkong, Singapur, Čína) roste výskyt zlomenin, i když konzumace mléka zůstává stejná. Hlavním faktorem tedy zřejmě není neužívání mléka. Pravděpodobným důvodem je snižující se množství pohybu. Proč se tedy obvykle zabýváme spíše mléčnými výrobky než pohybem? Důvod je prostý: mléko či vápníková pilulka nabízejí zdánlivě jednoduché řešení, cvičit však již není tak snadné.
Celkový životní styl
Rozdíly v životním stylu, včetně stravy, mohou zčásti nebo zcela kompenzovat nižší příjem vápníku u vegetariánů.
J. A. Scharffenberg, M.D., M.P.H.