Theudas (zkrácená forma řeckého jména Theodorus: dar od Boha)
Za to, že je o něm zmínka v Bibli, vděčí Theudas Gamalielově moudrosti. Úspěch apoštolů při hlásání evangelia v Jeruzalémě vyvolal v sanhedrinu – židovské radě – velké starosti a obavy. Gamaliel svým kolegům připomněl, že je důležité vidět věci v historické perspektivě. Osoby nebo události, které se nám v určitém časovém okamžiku zdají mimořádně důležité, později za tak důležité nepovažujeme. Gamaliel upozornil radu na problém, který vyvolal jistý Theudas přibližně před padesáti lety. V té době měl asi čtyři sta oddaných stoupenců. Nyní bylo jeho hnutí sotva „poznámkou pod čarou“ v dějinných letopisech. Totéž platilo i o Judovi Galilejském, který se o něco později pokoušel vyvolat revoluci. I on poměrně rychle zmizel ze scény.
Gamalielova slova skrývají cenné ponaučení – věci, které prožíváme, máme vnímat v historické perspektivě. V dějinách každého náboženského hnutí jsou chvíle, kdy lidé prosazují myšlenky, které vyvolávají velké nepokoje. Nějaký čas se možná zdá, že hnutí, náboženství nebo náboženskému společenství způsobí velké škody. Obvykle však časem zaniknou a jen málo lidí si pamatuje jejich jména nebo ví, kvůli čemu vlastně celý rozruch vznikl. Schopnost vidět věci v historické perspektivě pomáhá předcházet panice, když naši pozornost upoutává člověk, který „vyrábí“ problémy.
Ty, Bože, jsi Pánem dějin. Pomoz mi v případě potřeby vnímat věci, které slyším, vidím a zažívám, v historické perspektivě.
Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.