Kaki - čistí střeva, hojí sliznice
Kaki roste na stromě, který se jmenuje tomel japonský – odborně Diospyros kaki. Nechci unavovat odbornými termíny, ale tenhle je tady funkční – je to taková mnemotechnická pomůcka. Diospyros znamená «Diův oheň». Rudé plameny přisuzované šéfovi řeckých bohů byly asi stejně nepřehlédnutelné jako kaki, proto ten oheň v odborném názvu.
Kaki umí čistit všechny lidské «trubky» – má pektiny a ty napomáhají vyprazdňování a taky zadržují cholesterol. Sliz v kaki obsažený zas dokáže hojit střevní sliznici. Zkrátka a dobře – když sníte kaki, lépe se vám bude dařit při činnosti, které děti říkají obdobně. Ovšem ne že by kaki jenom projímalo – ono umí i něco jiného – díky obsahu taninů zabírá při opačných problémech než je zácpa.
Taky už víte, že červené plody obvykle obsahují další cenné látky, jako jsou třeba karotenoidy. V kaki převládá lykopen. Ten významně chrání prostatu a taky dělá dobře očím.
No a kudy do kaki? Když jste si jisti, že je tento plod skutečně zralý, tedy když je měkký, odstraňte stopku, pak kaki rozkrojte napůl a lžící vydlabejte vnitřek.
Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.