Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kolik ovoce už je příliš mnoho?

Již dříve jsem zkoumal, jak můžeme přidáním borůvek do jídla potlačit škodlivé účinky pokrmů s vysokým glykemickým indexem; kolik jich však potřebujeme?
|
Typ článku: Články

Cílem této studie bylo určit minimální množství borůvek, od kterého může konzument reálně očekávat příznivé účinky z obsažených antioxidantů, když si borůvky dá ke snídani společně se slazenými cereáliemi. Pokud si dáme misku kukuřičných lupínků bez bobulovitého ovoce, během dvou hodin se v našem těle utvoří tolik volných radikálů, že bude jejich poměr k antioxidantům nepříznivý. Antioxidační síla naší krve klesne pod úroveň, na které byla před snídaní. Antioxidanty v těle totiž vyčerpáme. Čtvrtina šálku borůvek s tím moc nepomohla, ale polovina šálku už ano.

Co ovoce a cukrovka? Většina výživových doporučení zahrnuje jídelníček bohatý na vlákninu, včetně ovoce. Ovoce je totiž hodně zdravé, obsahuje antioxidanty a působí protizánětlivě. Dále zlepšuje funkce tepen a snižuje riziko rakoviny. Nicméně někteří odborníci ze zdravotnictví mají obavy z cukru přítomného v ovoci, a proto doporučují příjem ovoce omezit. Pojďme to tedy otestovat.

Diabetici byli náhodně rozděleni do dvou skupin, jedna měla za úkol jíst nejméně dva kusy ovoce denně a druhá maximálně dva kusy ovoce denně. Druhá skupina skutečně snížila svůj příjem ovoce, ale nemělo to žádný příznivý vliv na projevy cukrovky nebo tělesnou váhu. Lidé s cukrovkou 2. typu by proto svůj příjem ovoce neměli omezovat.

Další nové vědecké práce ukázaly, že fruktóza z ovoce může naopak pomoci s ovládáním hladin krevního cukru. Takže když si dáme ovoce s každým jídlem, hladinu cukru v krvi naopak snížíme. Prahová hodnota pro toxicitu fruktózy může činit přibližně 50 gramů. Problém je, že je to současný průměrný příjem fruktózy u dospělých. Stojí za tím spotřeba cukru z potravin, stolního cukru a vysoko-fruktózového kukuřičného sirupu. Takže je pravděpodobné, že polovina všech dospělých lidí nejspíše překračuje prahovou hodnotou pro toxicitu fruktózy.

Dospívající v současnosti přijmou průměrně 75 gramů fruktózy denně. Týká se ten limit jen přidaných cukrů, nebo to platí pro jakoukoliv fruktózu? Pakliže nemáme jíst více než 50 gramů denně a 1 kus ovoce obsahuje asi 10 gramů, měli bychom jíst maximálně 5 kusů ovoce?

Cituji z Harvard Health Letter: „Výživové problémy s fruktózou a cukrem se týkají jen cukrů přidaných do potravin. Ovoce je naopak přínosné téměř v libovolném množství.“ Proč „téměř“? Můžeme sníst denně 10 kusů ovoce? A co třeba 20?

I toto bylo otestováno. Sedmnáct lidí dostalo za úkol sníst denně 20 porcí ovoce. Navzdory mimořádně vysokému obsahu fruktózy ve stravě, asi 200 g/den, což odpovídá 8 plechovkám limonády, výzkumníci nezaznamenali žádné nežádoucí účinky na tělesnou hmotnost, krevní tlak, hladinu inzulínu a lipidů a tuk v krvi ani po třech či šesti měsících. Někdy ovoce naopak pomohlo. Jenkins a jeho spolupracovníci dobrovolníkům dali za úkol jíst 20 porcí ovoce denně po dobu několika týdnů a žádné nepříznivé účinky na váhu, krevní tlak nebo triglyceridy nezaznamenali. Naopak lidem poklesl LDL cholesterol o úctyhodný 1 mmol/l.

Jeden vedlejší účinek to však mělo. Vzhledem k tomu, že jedli kromě všeho toho ovoce ještě 44 porcí zeleniny, došlo u nich k vůbec největšímu zaznamenanému počtu vyprázdnění na poli vědeckých zásahů do stravování. :)

Ze stránek dr. Michaela Gregera NutritionFacts.org

 

Počet přečtení: 1610
Datum: 10. 12. 2019