Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Liči

Liči je jedním ze symbolů Číny. Pěstuje se tam již více než čtyři tisíce let. Jeho červena, růžová nebo zelená kůra obsahuje lesklou, sladkou, mírně nahořklou dužinu, která svojí vůní připomíná růži.
Rubrika: Ovoce
|
Typ článku: Encyklopedie

V liči se nacházejí všechny vitaminy kromě provitaminu A a vitaminu B12. Z nich je nejvíce zastoupen vitamin C (71 mg/100 g), jehož koncentrace je vyšší než v pomerančích a citronech. Sto gramů tohoto ovoce obsahuje více vitaminu C, než je třeba k pokrytí doporučené denní dávky pro dospělého muže (60 mg).

Vědci v Kalkatě (Indie) zjistili, že listy liči mají protizánětlivé, analgetické (utišující bolest) a antipyretické (snižují teplotu) účinky. Látky, které jsou za tyto účinky zodpovědné, se vyskytují rovněž v plodech, ale v daleko menším množství.

Díky analgetickým a antipyretickým vlastnostem a velkému množství vitaminu C, který zvyšuje odolnost organismu, se liči doporučuje při infekčních onemocněních jako doplněk léčby. Jeho pravidelná konzumace posiluje imunitní systém a pomáhá v prevenci nemocí.

Bílá dužina, jejíž vzhled připomíná dužinu hroznů, se hodí ke konzumaci spolu s jiným ovocem (např. do ovocných salátů), a dokonce i s rýží.

Sušené liči se velmi dobře skladuje a v tomto stavu se navíc ztrojnásobuje koncentrace výživných látek. Ztrácí se však 20 až 50 % vitaminu C. Do jednoho roku se liči může uchovávat mražené, což usnadňuje jeho přepravu na velké vzdálenosti. Při mražení ale liči ztrácí 10 až 15 % vitaminu C. Z liči se vyrábí i sirup.

Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 12811
Datum: 21. 1. 2009