Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Má pití vody vliv na inteligenci?

Lidský mozek tvoří ze 75 % voda. Při dehydrataci se váš mozek v podstatě smrští. Jaký to může mít dopad na mozkové funkce?
Rubrika: Voda
|

Lidský mozek tvoří ze 75 % voda. Při dehydrataci se váš mozek v podstatě smrští. Jaký to může mít dopad na mozkové funkce?Ze vzorků moči odebraných devíti- až jedenáctiletým dětem v Los Angeles vyplývá, že bezmála dvě třetiny dětí přicházejí ráno do školy mírně dehydratované. To může negativně ovlivnit jejich výkon a výsledky ve škole.

Pokud vezmete skupinu školních dětí a některým nahodile vybraným dáte před testem vypít sklenku vody, které děti si v testu povedou lépe? Samozřejmě ty, které dostaly sklenku vody.

Z těchto výsledků vědci usoudili, že „i mírně dehydratované děti, které žijí v chladných klimatických podmínkách a které netrpí záměrným nedostatkem vody ani se nenacházejí v příliš horkém prostředí, mohou těžit z většího množství vypité vody a zlepšit své kognitivní výkony“.

Míra hydratace může působit i na vaši náladu. Omezení příjmu tekutin prokazatelně zvyšuje ospalost a únavu, snižuje elán a bdělost a prohlubuje pocit zmatenosti. Jakmile však bylo účastníkům výzkumu opět dovoleno pít, nepříznivý vliv na bdělost, pocit štěstí a na mysl téměř okamžitě ustal.

Voda se začíná vstřebávat do organismu velmi rychle – v průběhu pěti minut od napití se dostává do krevního oběhu a absorpce vrcholí zhruba po 20 minutách. Pozoruhodné je, že studená voda se vstřebává zhruba o 20 % rychleji než voda ohřátá na teplotu těla.

Jak ale poznáte, že jste dehydratovaní? Stačí naslouchat svému tělu. Pokud krátce po napití většinu vypité vody vyloučíte močí ven, říká vám vaše tělo, že má dost. Jestliže se ale dobře napijete a většina vody ve vás zůstane, vaše zásoby byly na dně.

Vědci přišli s jednoduchou pomůckou pro zjištění dehydratace – vyprázdněte močový měchýř, vypijte tři sklenky vody a za hodinu zkontrolujte, kolik vymočíte. Pokud vypijete tři sklenky a do hodiny vymočíte méně než jednu, zřejmě jste byli dehydratovaní.

Z knihy Michaela Gregera Jak nezemřít. Vydalo nakladatelství Noxi.

Počet přečtení: 3634
Datum: 14. 1. 2019