Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ministři podpořili akční plán EK na propagaci biopotravin

Ministři zemědělství 25 členů Evropské unie dnes v Lucemburku podpořili akční plán Evropské komise na propagaci biopotravin. Jednadvacet opatření, mezi nimiž je například celoevropská informační kampaň, je podle nich dobrým výchozím bodem pro rozvoj ekologického zemědělství.
Rubrika: BIO
|
Typ článku: Články

Plán podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy vyhovuje také České republice, která jako jediná z nových členských zemí převyšuje v ekologickém hospodaření průměr EU.

"V ČR nyní existuje 800 ekologických farem, hospodařících na 255.000 hektarech, což představuje šest procent z celkové výměry zemědělské půdy," řekl Severa ČTK. Biologické zemědělství tvořilo v roce 2002 podle statistik EK přibližně 3,5 procenta z celkové zemědělské plochy všech členských zemí.

Akční plán vypracovala komise před dvěma týdny jako reakci na rychle se zvyšující počet ekologických zemědělců a na rostoucí poptávku po jejich výrobcích v posledních letech.

Kromě celoevropské informační kampaně počítá plán například s větším využíváním evropského loga označujícího biovýrobek namísto národních označení, jejichž získání je pro výrobce mnohdy obtížné. Logo tvoří klas s dvanácti hvězdami okolo.

Členské státy by podle EK měly současně více podporovat poptávku po bioproduktech, úplný přechod podniků na biologické zemědělství, jakož i vzdělání profesionálů, kteří s ním přijdou do styku, tedy výrobců, distributorů i prodejců. Komise rovněž navrhuje více investovat do výzkumu.

Biozemědělci mohou již nyní využívat fondy EU. Komise však nyní zamýšlí usnadnit pravidla a vytvořit jednotné standardy pro celou "pětadvacítku", mimo jiné ujasnit normy týkající se geneticky modifikovaných potravin.

Přetisknuto z http://www.agronavigator.cz/ekozem/ 

Počet přečtení: 3733
Datum: 9. 7. 2004