Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Mužská plešatost

Asi si právě teď myslíte, že jestli chci vinit nůž a vidličku ze ztráty vašich vlasů, zašel jsem skutečně příliš daleko. Neriskoval bych ztrátu vaší důvěry, kdybych nebyl podpořen recenzí jedné japonské knihy, která se objevila v časopise Journal of Dermatology, Surgery, and Oncology a která byla nadepsána, světe, div se, "Mohou vlasy znovu narůst?"
|
Typ článku: Články

Japonský autor této knihy přichází s myšlenkou, že ztráta vlasů je výsledkem zvýšené aktivity tukových žláz v pokožce hlavy, která je způsobená nadměrnou stimulací těchto žláz mužským hormonem testosteronem. Poukazuje na neoddiskutovatelný fakt: přímou korelaci mezi zvýšenou spotřebou živočišných tuků (nasycených tuků konzumovaných japonskými muži), zvýšenou hladinou aktivity tukových žláz v pokožce hlavy těchto mužů a zvýšeným výskytem mužské plešatosti u Japonců během posledních čtyřiceti let.

Před druhou světovou válkou měl prakticky každý obyvatel Japonska hlavu plnou vlasů. Když se však Japonci začali stěhovat na Havajské ostrovy (součást USA) nebo do Kalifornie anebo změnili svůj jídelníček přímo v Japonsku, jak se v mnoha případech děje, velký počet japonských mužů začal trpět plešatostí - podobně, jak se tomu děje u bílých či černých Američanů či Západoevropanů.

Dr. Masumi Inaba, autor této knihy, doporučuje léčení mužské plešatosti stravou chudou na živočišné zdroje tuku a kalorií, spolu s častým mytím hlavy a aplikováním pleťové vody obsahující oxidační činidlo, které dokáže inaktivovat testosteron nacházející se v povrchových buňkách vlasové pokožky. Dr. Inaba uvádí mírný až střední opětný nárůst vlasů u 30-50% jeho pacientů.

Zvětšení prostaty, podobně jako rakovina prostaty, je ve vztahu k hladině pohlavních hormonů, které se v průběhu života nalézají v mužském těle. Tyto hladiny jsou v přímém vztahu k potravinám, které si muž vybírá k jídlu. Přesněji, strava s vysokým obsahem tuku ústí ve zvýšené hladiny těchto hormonů a je primárním faktorem v pozadí obou těchto onemocnění.

Všeobecně platí, že faktory, které způsobují onemocnění, rovněž zapříčiňují další rozvoj tohoto onemocnění. Každý muž s rakovinou prostaty nebo prostým zvětšením této žlázy by měl proto změnit svůj jídelníček směrem k potravinám, které obsahují velmi málo tuku a doufat, že snížení hladiny hormonů mu přinese nějaký prospěch. Je jisté, že sledování těchto doporučení nemůže v žádném případě uškodit.

V nedávné době bylo zjištěno, že látky, které působí proti produkci testosteronu, jsou účinné při rakovině prostaty a jejím zvětšení.

Příznaky vedoucí k častému močení lze omezit snížením příjmu tekutin, a to zvláště po večeři. Rovněž se doporučuje přestat pít nápoje s obsahem kofeinu, které dráždí močový měchýř a zvyšují nucení k močení.

John McDougall: The McDougall Newsletter

Počet přečtení: 4762
Datum: 6. 10. 2007