Návrat kváskového pečiva
Kváskové chleby jsou snáze stravitelné než kvasnicové. Kvásek je totiž - na rozdíl od kvasnic - přirozenou substancí; vnitřní slupka obilného zrna obsahuje stopy kvasinek a mléčné bakterie, které smícháním vody a mouky způsobují za příznivé teploty přirozené kvašení těsta. Mikroorganismy přítomné v kvásku se postarají během dlouhé doby kynutí těsta o takové změny v mouce, které ji činí stravitelnější. Díky přítomnosti mléčné kyseliny se současně dokonale rozloží fytin, což je vápenato-hořečnatá látka přítomná ve slupce zrna a v klíčku (čímž se ještě zvýší stravitelnost celozrnného pečiva).
Mléčné bakterie jsou odpovědné za typické, intenzívní chlebové aroma. Kyselina mléčná je navíc přirozeným konzervantem, takže kváskový chléb vydrží déle čerstvý. Díky kvásku se v těstu nacházejí i aminokyseliny, které nebyly v původním pšeničném zrnu, například enzymy, které přeměňují komplexní molekuly na "jednodušší", jež tělo dokáže lépe přijmout a využít.
Kváskový chléb nabízený v Country Life je upečen z čerstvé, celozrnné, na kamenném mlýnku umleté mouky. Díky tomu vyniká pečivo svou chutí a vůní - i výjimečnou týdenní trvanlivostí.
Konzumace celozrnného pečiva chrání díky vysokému podílu vlákniny před zácpou a rakovinou a díky přítomnosti vitamínů skupiny B a stopovým prvkům pozitivně působí na nervovou soustavu. Nejlepším způsobem skladování je zabalit pečivo do papíru a poté do plátna (v nouzi použijte místo plátna igelit).
Pavel Smolka