Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Nejhorší jídla před spaním

To, po čem sáhneme, když nás večer přepadne chuť na „něco na zub“, nás může nejen zasytit, ale také výrazně poškodit.
|
Typ článku: Poradna výživy

Zatímco málo kyselá jídla, jako jsou celozrnné potraviny, bylinné čaje, nízkotučné mléko, jogurt či banán příjemně utiší „kručící“ žaludek, tučná, sladká a kyselá jídla či nápoje s obsahem kofeinu mohou výrazně narušit kvalitu našeho spánku, zvětšit náš obvod v pase a dokonce i poškodit tkáně jícnu a hrdla.

Pojďme se podívat na to, které potraviny a nápoje jsou z tohoto pohledu našimi největšími nepřáteli.

Káva – nejenže je káva bohatá na kofein, je také hodně kyselinotvorná, a tak podporuje produkci a působení kyseliny chlorovodíkové (HCl) během spánku. Pokud se bez šálku kávy večer neobejdeme, volme raději kávu bezkofeinovou.

Čokoláda – po těžkém pracovním dni bývá tabulka čokolády někdy tím, po čem nejvíce toužíme. Pravidelné pojídání čokolády těsně před spaním ale neohrožuje jen obvod našeho pasu – čokoláda obsahuje kofein a stimuluje i obsahem teobrominu, hořkého alkaloidu.

Alkohol – jedna sklenka na dobrou noc snad někomu příjemně zklidní nervy. Relaxační efekt ovšem působí i na spojení žaludku a jícnu. Uvolní se svalový svěrač, jenž přestane být schopen udržet nestrávené jídlo tam, kde má být (tj. v žaludku), což způsobí reflux. Reflux, o němž nemá většina postižených ani tušení. Tím se stává ještě rizikovějším – trvá hodiny a nikdo ho neřeší.

Sýr – ten se přece tolik hodí ke sklence vína, nebo snad ne? Žel, podobně jako víno i sýr může spustit problémy s jícnem. A pozor: měkké sýry (feta, brie, hermelín, riccota apod.) způsobují reflux více než sýry tvrdé (parmezán, gouda apod.).

Ořechy – často se mluví o prospěšných účincích konzumace ořechů. Ale pokud jde o jejich konzumaci těsně před spaním, je třeba myslet na toto: ořechy jsou bohaté na tuky, a byť se jedná o tzv. dobré tuky, přesto jde o tuk, který již nedostane šanci na to, aby se „spálil“ běžnými denními aktivitami. Když si před spaním pochutnáme na větším množství jakýchkoliv ořechů, mohou se stát dvě věci: zůstanou „sedět“ v trávicím systému, ztíží nám usínání a zhorší kvalitu spánku a/nebo se přemění na tukový polštář, se kterým často a mnohdy i marně bojujeme.

Tučná zpracovaná jídla – tedy jídla, jejichž konzumace nám často přináší uspokojení – ať už jde o hamburger nebo hranolky, sušenky či chipsy. Takové pokrmy v našem vnímání násobí večerní pohodu (mastné, slané, křupavé – mňam). Ale vedle toho, že obsahují nadměrné množství kalorií, i jejich konzumace způsobí uvolňování kyseliny chlorovodíkové, která naruší klidný noční spánek.

Kyselé ovoce – pomeranče, citrony, grepy, pomerančové džusy, ale i zelená jablka, třešně, broskve či borůvky. Nevinné pojídání misky oblíbeného ovoce těsně před spaním může být vysvětlením refluxu, kterým trpíme.

Bublinkové nápoje – nejenže je popíjení sladkých sycených nápojů (limonád) zcela nevhodné z kalorických důvodů; plechovka či láhev navíc obsahují plno kyselin a oxidu uhličitého. Kyselina v nápoji poškodí nejen ochranný povrch zubů (sklovinu), ale škodí i tkáním, například žaludeční sliznici. V žaludku a střevech se drží nadměrné množství oxidu uhličitého, což zvyšuje pocity tlaku a bolestivou plynatost.

Zmrzlina – hurá! První pomoc po špatném a těžkém dni, kdy nás někdo naštval, zklamal, urazil či dokonce zradil… Dejme si však pozor na to, abychom ji požili s dostatečným odstupem před tím, než se odebereme na kutě (alespoň tři hodiny). Jinak si s sebou do postele bereme párek nepříliš přátelských „kamarádů“ naší postavy a zdraví – nasycené tuky a bílý cukr. Tuk se během spánku nespálí a cukr prudce zvýší hladinu inzulínu v krvi, což může způsobit během spánku neklid, převracení se, otáčení a dokonce i noční můru.

Z výživových doplňků není vhodné těsně před spaním užívat: koenzym Q10, velké dávky vitamínu C, česnek, třezalku tečkovanou a chrom.

Petra Gálisová a Igor Bukovský, AKV

Počet přečtení: 2768
Datum: 10. 5. 2021