Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Není mléko důležitým zdrojem vápníku? Pokud je nebudeme pít, neriskujeme jeho nedostatek?

Je fakt, že mléko obsahuje hodně vápníku, ale dříve, než se rozhodnete jej pít, zvažte všechny výhody a nevýhody jeho konzumace. Výskyt srdečních onemocnění narůstá se zvyšující se konzumací mléčných výrobků. Potvrdily to mezinárodní srovnávací studie.
Rubrika: Mléko
|
Typ článku: Poradna výživy

Plnotučné mléko, bohaté na nasycené tuky a cholesterol, se podílí na vzniku srdečních onemocnění.

Populace, které mají nejvyšší spotřebu mléka a mléčných výrobků, jsou nejvíce postiženy osteoporózou, onemocněním, které se zřídka vyskytuje v té populaci, která mléko vůbec nepije. Zdá se, že vysoká spotřeba mléka a mléčných výrobků nejenže nechrání před osteoporózou, ale dokonce spíš přispívá k jejímu rozvoji. Důvodem je pravděpodobně nadměrné množství živočišných bílkovin, k jejichž zpracování je nutný vápník.

Složení mléka u každého živočišného druhu odpovídá rychlosti jeho růstu. Ve srovnání s jinými savci, lidské mládě roste velice pomalu, čemuž také odpovídá složení mateřského mléka. Je možné, že konzumace kravského mléka přispívá k předčasnému dospívání dnešních dětí.

Po odstavení mnoho dětí ztrácí schopnost trávit mléčný cukr – laktózu, což se projevuje nadměrnou plynatostí, křečemi nebo i průjmem. Tomuto stavu se říká laktózová intolerance a vyskytuje se až u 75 procent světové populace.

Mléko je nejčastějším zdrojem potravinových alergií. Při normálním trávení kravského mléka je uvolněno více než 100 různých antigenů (látek vyvolávajících specifickou imunitní reakci). Mnozí z těch, kteří trpí astmatem, revmatoidní artritidou nebo sennou rýmou, udělají lépe, když přestanou pít mléko.

Většina lidí u nás konzumuje nadměrné množství bílkovin, a mléko patří k potravinám s vysokým obsahem bílkovin.

Mléko patří rovněž k potravinám způsobujícím zácpu.

Mléko může být zdrojem celé řady nebezpečných bakterií, pokud není sterilované. Často může také obsahovat zbytky antibiotik, růstových hormonů, pesticidů či jiných léků, které se přidávají do krmných směsí.

Z těchto, ale i dalších důvodů dnes mnoho lidí volí jiné zdroje vápníku, jako jsou obiloviny, luštěniny, tmavě zelená listová zelenina a v případě potřeby i vápníkové výživové doplňky.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 3140
Datum: 2. 6. 2009