Ovlivňuje kyselost nebo zásaditost potravy proces trávení?
Vylučováním trávicích šťáv, jejichž součástí je kyselina chlorovodíková, se celý obsah žaludku stává vysoce kyselým. Přitom dochází k trávení bílkovin prostřednictvím enzymu pepsin, který ke své činnosti potřebuje kyselé prostředí. Když se natrávená potrava dostane do horní části tenkého střeva (dvanácterníku), promíchá se s pankreatickou šťávou a žlučí, které způsobí její změnu z povahy kyselé na zásaditou. Trávení je pak dokončeno ve střevech.
Ve své originální teorii Dr. Hay tvrdil, že se poruší zákon trávení, konzumují-li se společně bílkoviny a sacharidy. Zdůvodňoval to tím, že konzumace bílkovin vyvolá v žaludku produkci kyseliny chlorovodíkové a pepsinu a tyto šťávy omezují činnost enzymu amylázy ze slin. Pokud jíme pouze sacharidy, žaludek vylučuje málo kyselých šťáv, účinnost amylázy zůstane zachována a tak mohou být sacharidy lépe tráveny.
Dr. Hay, který zformuloval svoji teorii ve třicátých letech, však do velké míry přecenil význam amylázy ve slinách. K hlavnímu trávení sacharidů dochází totiž především prostřednictvím amylázy slinivky břišní v tenkém střevě.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.