Pečení chleba
Nevykynutí kvásku (staré droždí, studená nebo horká voda), nedostatečné nakynutí (použití studené vody nebo chladná místnost při kynutí), překynutí těsta a„spadnutí" chleba, zapaření těsta (při kynutí v těsné blízkosti tepelného zdroje), špatné anebo slabé prohnětení, nedostatečné dopečení, a tím pádem blátivá konzistence.
Při příliš horké troubě se může upéct kůrka - nikoli však těsto uvnitř, při nedostatečně horké troubě může být také chléb nedopečený, při dlouhém pečení silná a suchá kůrka.
Jiná savost (příp. jiný druh a jemnost) mouky oproti mouce autora receptu, chléb přilepený k plechu (v případě nevymaštěného plechu), silný a připálený spodek chleba (v případě hojného vymaštění plechu).
Může se také stát, že se vám podle jednoho receptu chléb povede a podruhé, podle toho samého receptu, bude nepovedený. Proto několik prvních pečení může být pro vás školou, která vás naučí rozeznávat a správně odhadovat míru nakynutí, teplotu trouby, konzistenci a teplotu těsta. Také se naučíte správnému způsobu hnětení a odhadnutí času dopečení chleba.
Kvůli případným neúspěchům dílo určitě nevzdávejte. Po několika pokusech se můžete stát specialisty, kteří začnou brzo vymýšlet svoje vlastní recepty a technologie přípravy.
Nesnažte se za každou cenu napodobit chléb, který kupujete v obchodě, ani získat stej¬nou konzistenci a pórovitost. Zdravý celozrnný chléb bez „zlepšovacích přípravků" bývá hutnější, sytější a současně také mnohem výživnější. Upečený chléb by nikdy neměl být kyselé chuti a měl by být dobře dopečený. Proto je vhodnější péct menší chleby.
Vámi upečený zdravý chléb vám udělá radost, a v případě, že jej nabídnete (darujete) třeba sousedce, utuží vaše vztahy. Chléb (a sůl) je prastarým symbolem pohostinnosti Slovanů. Hodně štěstí!