Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pesticidy mohou způsobovat demenci – žijte BIO

Lidé dlouhodobě vystaveni pesticidům mohou mít vyšší riziko onemocněním demencí. Varování vychází ze studie provedené na 614 francouzských pracovnících ve vinohradech, jejichž mentální funkce byly testovány po dobu šesti let.
Rubrika: BIO
|
Typ článku: Studie

Pesticidy jsou podezřelé z toho, že způsobují řadu závažných onemocnění, například autismus a rakovinu. Dosud však chybí epidemiologický důkaz jejich dlouhodobých vlivů na zdraví. Nová francouzská studie je první, která poskytuje data o potenciálním neurologickém poškození.

Pracovníci, zařazení do studie, měli 45 až 55 let a strávili alespoň dvacet let buďto prací přímo s pesticidy (míchání nebo postřik), nebo s pesticidy ošetřenými rostlinami, nebo bydleli v domech sousedících s ošetřovanými vinicemi. Byli podrobeni devíti různým testům, vytvořeným k měření paměti a schopnosti vybavit si minulé události, jazykovým a verbálním dovednostem, a schopnosti reagovat.

Výsledky testů ukázaly, že ty osoby, které přímo míchaly nebo stříkaly pesticidy, byly pětkrát častěji mezi těmi s nejnižším dosaženým skóre v testu a dvakrát tak často neuspěly v klíčovém testu. Vědci z francouzského Institutu veřejného zdraví v Bordeaux naznačují, že „pozorované mírné zhoršení" vyvolává otázku „možného rozvoje směrem k nervově-degenerativnímu onemocnění, jako je Alzheimerova choroba".

Výsledky studie byly zveřejněny v odborném časopise Occupational and Environmental Medicine.

Je odhadováno, že ve Francii přijde do přímého styku s pesticidy v sektoru zemědělství přibližně 800 tisíc osob každý rok.

Celosvětově pak představuje počet pracovníků, kteří přicházejí do styku s pesticidy, desítky, ne-li dokonce stovky milionů lidí.

Ze serveru www.bio-info.cz

Počet přečtení: 3047
Datum: 25. 9. 2014