Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Při nízkokalorické stravě se zlepšuje výkon mozku

Odborníci již léta vědí, že zvířata žijí déle, jsou-li kaloricky deprivovaná (tj. jedí méně, než by sama chtěla). Americký výzkum vedený doktorem L. W. Meansem vedl k novým důkazům o pozitivních účincích střídmosti ve stravování. Means se svým kolektivem přímým měřením dokázal, že při nízkokalorické stravě je výkon mozku lepší.

Kromě jiného prokázal, že zvířata dosáhla těchto pozitivních účinků i v případě, že střídmou stravu začala dostávat až ve středním věku.

Odborníci z Itálie objevili podobné souvislosti. Nejprve demonstrovali to, co bylo jasné – mozkové funkce laboratorních krys při normální stravě se s přibývajícími roky zhoršovaly. Poté však zjistili, že staré krysy s celoživotně nízkým kalorickým příjmem měly duševní schopnosti na stejně dobré úrovni jako krysy mladé.

Dnešní výkon mozku je ovlivněn množstvím kalorií, které jsme zkonzumovali před patnácti lety. V Kalifornii byl testován duševní výkon pětasedmdesátiletých a starších lidí pomocí tzv. „Mini-mentální státní škály“. Lidé, kteří konzumovali v roce 1976 více kalorií, měli v roce 1991 horší výsledek. Tento výzkum naznačuje, že vyšší kalorický příjem ve středním věku urychluje úbytek duševních funkcí ve stáří.

Výsledky studií poukazují na skutečnost, že přejídání se (nestřídmost v jídle) může poškodit celý mozek a lze očekávat, že se poškození nevyhne ani čelnímu laloku. Vhodná výživa pro čelní lalok má přímý a velký vliv na lepší a bohatší život. A to je povzbuzující! Nemusíme patřit do skupiny obyvatelstva, která má podle statistik slabé duševní zdraví. Všichni máme možnost těšit se z dlouhého a kvalitního života. Stojí za to věnovat pozornost výživě a zdravému stylu života, vždyť výsledky pocítíme každý den, každý rok.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4474
Datum: 13. 4. 2010