Příliš mnoho: Nejen krve!
Moje přítelkyně Jana si proto rychle zakoupila odšťavovač, aby si mohla dopřát dostatek čerstvé mrkvové šťávy.
"Kolik šťávy získáš z pěti nebo šesti mrkví?" zeptal jsem se jí jednoho dne.
V očích se jí zablýsklo. Odpověděla mi s úsměvem: "Prosím tě, co to je pět mrkví? Když mám ted odšťavovač, můžu si denně dát šťávu ze dvou nebo tří kilogramů mrkve!"
Byl to dobrý nápad?
Je fakt, že zelenina je důležitou součástí zdravé výživy. Pro své preventivní schopnosti v boji proti různým nemocem je ceněna stále více.Ale tři kilogramy jednoho druhu zeleniny denně?
Janino tělo se nakonec postavilo na odpor. Barva její kůže se změnila na nemocně vypadající žlutou. V obavách, že by to mohla být začínající žloutenka, navštívila lékaře. Ten jí vysvětlil, že mrkev obsahuje žluto-oranžový pigment zvaný beta-karoten. Organismus je schopen zpracovat přiměřené množství této látky, ale přebytek je uchováván v játrech, kůži, v buněčných membránách, což se projevuje zbarvením těchto orgánů do "barvy mrkve".
Poučila se Jana z této zkušenosti?
Jenom na chvíli. Člověk je vůbec zajímavá bytost. Senzační objevy na něj působí neodolatelnou silou a když mu někdo nabídne rychlé řešení jeho zdravotních obtíží, zní mu to jako rajská hudba. Nedávno - ještě před mrkví - se Jana zase nechala nadchnout ovesnými otrubami. To ji pro změnu zaujal jakýsi televizní pořad, kde se tvrdilo, že ovesné otruby mají výraznou schopnost snižovat hladinu krevního cholesterolu. Ale uteklo pár týdnů a Jana už měla "plné zuby" všeho, co bylo z ovsa. Ovesné kaše, ovesný chleba a dalamánky se jí docela brzy přejedly.
Může nás mrkev ochránit před rakovinou?
Mrkev či jiné žlutě zbarvené ovoce nebo zelenina jsou bohatým zdrojem beta-karotenu - látky, která začala měnit barvu Janiny kůže. Beta-karoten, který organismus proměňuje na vitamín A, je látkou, která má schopnost ochránit náš organismus před některými druhy rakoviny.
Vitamíny se dělí do dvou základních skupin - na vitamíny rozpustné ve vodě a vitamíny rozpustné v tucích. Vitamíny rozpustné ve vodě (vitamíny B a C) nám nemusí dělat tolik starostí, protože jejich přebytek může být vyplaven z organismu ledvinami.
S vitamíny rozpustnými v tucích (vitamíny A, D, E a K) je to ale jiné. Jejich přebytek nemůže být tak jednoduše eliminován. Nadměrné množství vitamínu A začne působit jako jed a může být příčinou bolestí hlavy, kloubů, některých kožních onemocnění nebo i ztráty vlasů. Kvůli tomu zákony limitují množství vitamínu A i jiných, v tucích rozpustných vitamínů, které mohou být přidávány do vitamínových tablet.
Beta-karoten nemá takovéto omezení. Když organismus přijímá beta-karoten, vytvoří si tolik vitamínu A, kolik potřebuje a zbytek využije jinými způsoby. Proto dnes farmaceutické společnosti nahrazují vitamín A ve vitamínových kapslích či pilulkách beta-karotenem.
Vitamíny, minerály a další potřebné látky se v přirozených potravinách nacházejí v množství a formě připravené pro využití naším organismem. Naše tělo si pak samo vybere, co potřebuje. Pokud ale konzumujeme určitou potravinu v nadbytečném množství, anebo pokud je naše strava tvořena výhradně vysoce rafinovanými (upravenými) potravinami, je celá tato rovnováha narušena.
Takže beta-karoten je dobrý, ale jeho nadbytek nemusí být nejlepší.
Toto není příliš povzbudivé zjištění pro moderní dobu. Lidé si dnes užívají téměř všeho v nadbytku - hodně jedí a pijí, hodně kouří, příliš utrácejí, mnoho se baví... Střídmost a umírněnost není dnes nijak populární.
Ostatně žijeme přece ve společnosti, kde máme na mnohé věci okamžité řešení - a je nám proto zatěžko přijmout fakt, že dobré zdraví není k dostání okamžitě.
Jako konzultant jednoho populárního časopisu jsem měl spoustu telefonátů s jeho redaktory. Chtěli, abych jim potvrdil, že např. konzumace půl kilogramu klíčků vojtěšky posílí srdce nebo že několik kapslí mořských řas zaručí klidný noční spánek. Nikdo nechtěl slyšet mé rady o důležitosti pozitivního myšlení a zdravé stravě, které náš organismus opravdu potřebuje. Brzy jsem zjistil, že i když jim nabídnu pravdivé rady, téma vyváženého životního stylu nikdy nezaujme místo na titulních stránkách novin, ani neprodá časopisy (ani ty o zdraví), ani nevydělá spoustu peněz.
Lidské tělo je schopno tolerovat nadměrné množství té či oné živiny poměrně dlouho a to platí i pro ty tři kilogramy mrkve denně. Ovšem to podstatné je, že vyváženost - a to nejen v tom, co jíme, ale v životním stylu vůbec - je tím jediným klíčem k dosažení trvalého zdraví a štěstí.
Diehl, Ludington, Pribiš: Dynamický život