Sacharidy - čisté cévy
A co bílkoviny? Nepotřebuje člověk i dostatek bílkovin?
Ano, ale nepotřebuje jich tolik. Dlouho se mylně tradovalo, že kvůli tomu, abychom měli silné svaly, potřebujeme jíst hodně bílkovin.
Náš organismus se v tomto ohledu v mnohém podobá automobilu. Když už jednou automobil sjede z výrobní linky, potřebuje pouze tu a tam náhradní díly pro pravidelnou údržbu. Podobně i dospělý člověk; pro denní potřebu mu stačí relativně málo - asi 45 až 60 gramů čistých bílkovin denně.
Každý ví, že auto potřebuje především kvalitní benzin. A pro náš organismus jsou takovým "benzinem" právě sacharidy, které nám dodají dostatek "vysoce oktanového paliva".
Nejsou ale tuky ještě lepším "palivem" pro organismus?
Všeobecně lze říci, že tuk je něco jako "kanystr s palivem", který máme všude s sebou. Je to naše rezerva. Když tělo spotřebuje sacharidy jako zdroj energie, pak začne využívat své rezervy. Ovšem tuk není ani zdaleka tak čistě spalován jako sacharidy a také není příliš energeticky efektivní.
Co to jsou ty sacharidy?
Sacharidy jsou všechny cukry a škroby, které přijímáme v potravě. Mnoho lidí má ale zmatek v terminologii. Není jim jasný například rozdíl mezi cukry a škroby a už vůbec nechápou takové pojmy jako jednoduché a komplexní sacharidy.
Podle velikosti molekuly lze sacharidy rozdělit na jednoduché (monosacharidy, disacharidy a oligosacharidy) a komplexní (polysacharidy). Mezi jednoduché sacharidy patří glukóza, fruktóza (ovocný cukr), sacharóza (řepný nebo třtinový cukr), laktóza (mléčný cukr) a další. Ke komplexním sacharidům se řadí škroby a glykogen (živočišný škrob). Všechny sacharidy, cukry i škroby, se v trávicím traktu nakonec rozloží na glukózu. Krev pak glukózu ze střev vstřebá a použije ji jako zdroj energie pro organismus. Sacharidy se téměř výhradně nacházejí v potravinách rostlinného původu - obilovinách, ovoci, zelenině a potravinách z nich připravovaných, jako je chléb, pečivo, těstoviny a cereálie.
Pokud jednoduché sacharidy (cukry) nejsou konzumovány spolu s vlákninou, jsou velice rychle vstřebány a stráveny, takže se ve formě glukózy dostanou do krve během několika minut. Tak dojde k rychlému zvýšení hladiny glukózy v krvi a náhlému přívalu energie. Prudký vzestup krevní glukózy často způsobí, že slinivka břišní, která vylučuje do krve inzulin, to trochu "přežene", a tak se může objevit dokonce stav hypoglykémie - snížené hladiny glukózy v krvi. To se projeví náhlou slabostí, někdy až pocitem na omdlení. Většinou to lidé vyřeší tak, že rychle snědí něco sladkého nebo se napijí sladké limonády.
A ono jim to pomůže?
Lepším řešením by bylo sníst jablko. Ve své přirozené formě téměř všechna sacharidová jídla obsahují hodně vlákniny. I když vláknina není organismem strávena, má schopnost absorbovat vodu a vytvořit ve střevech měkkou hmotu, která brání rychlému vstřebání cukrů.
Jiným řešením je jíst více komplexních sacharidů - škrobů. Škroby jsou velké a komplexní molekuly, které musí organismus trávit delší dobu, takže to nevede k tak rychlému vzestupu hladiny glukózy v krvi. Navíc většina potravin přirozeně obsahujících hodně škrobu má také značné množství vlákniny.
Není to ale tak, že po potravinách obsahujících škrob se tloustne?
To, po čem se nejvíce tloustne, je tuk. Jeden gram tuku obsahuje 38 kJ (9 kcal), zatímco jeden gram sacharidů pouze 17 kJ (4 kcal). Většina tuků, které sníme, se přímo ukládá do našich tukových zásob.
Problémem sacharidů je jejich rafinace a koncentrace. Objemově se jídlo zmenšuje, ale energetický obsah se zvyšuje (např. výroba cukru z cukrové řepy). To pak vede k nadbytečnému příjmu energie. Nejlepší je jíst sacharidy v přirozené formě spolu s vlákninou. Ta způsobí, že ukojíte hlad a přitom váš příjem energie bude celkově nižší.
Co mám tedy jíst?
Jezte brambory, těstoviny, luštěniny, proso či rýži. To jsou potraviny, po kterých budete nasyceni, aniž by byl váš organismus příliš zatížen kaloriemi. Když k tomu přidáte ještě zeleninu či ovoce, zjistíte, že je téměř nemožné jíst tolik, abyste přibrali na váze.
Jakmile si ale na tato zdravá jídla začnete přidávat máslo, omáčky, nejrůznější zálivky, dresinky, kysanou smetanu anebo sýr, tato zdravá, nízkokalorická jídla se stanou energetickými bombami.
Pokud váš jídelníček budou tvořit jídla obsahující hodně škrobu v co nejpřirozenější formě, bez nejrůznějších tučných přídavků, pak zjistíte, že jich můžete jíst více a přesto ještě zhubnout.
Takto svému organismu zabezpečíte kvalitní zdroj energie. Tento způsob stravování zajistí, že vaše cévy zůstanou čisté a průchodné a možná, že se sníží i vaše výdaje za jídlo.
Diehl, Ludington, Pribiš: Dynamický život. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.