Sedm principů zdravého jídelníčku
1/ Co nejvyšší podíl zdravých rostlinných produktů, co nejnižší podíl živočišných produktů
Odborníci propagují návrat k původní (převážně rostlinné) potravě člověka. Pestrá rostlinná strava dodá organismu dostatek stavebních a ochranných látek i energie (mimo vitamin BI2).
2/ Co nejvyšší podíl zdravých přírodních potravin, co nejnižší podíl průmyslově zpracovaných potravin
Rafinované potraviny a mnohé průmyslově zpracované výrobky jsou ochuzeny o velké procento hodnotných látek. Navíc obsahuje většina z nich hodně tuku, cukru, soli, konzervačních látek, barviv apod. Potrava v původním stavu (obiloviny, luštěniny, zelenina apod.) je ve všech ohledech nejvhodnější.
3/ Zvýšení podílu potravin v BIO kvalitě, snížení podílu potravin neznámého původu a kvality
Nepříznivá ekologická situace je příčinou nadměrné kontaminace potravin škodlivými látkami. Ekologické zemědělství tyto nežádoucí vlivy snižuje na minimum. Dnes už jsou na českém trhu stovky výrobků ekologického zemědělství. Prodejny zdravé výživy, ale i některé supermarkety nabízejí jak trvanlivé bioprodukty, tak i čerstvou zeleninu, brambory a ovoce v BIO kvalitě. Vyšší cena kvalitních biopotravin je investicí do vlastního zdraví.
4/ Co nejvyšší podíl šetrné tepelné úpravy, co nejnižší podíl tepelných úprav ohrožujících zdraví
Nadbytek tuků či karcinogenů přijímáme nejen samotnou konzumací nevhodné potravy, ale také kvůli nešetrné tepelné úpravě – častému smažení, fritování či přípravě jídel na roštu a na grilu. Důvodem je nasáknutí pokrmů přepálenými tuky a reakce tuku se zdrojem tepla. Pro prevenci vzniku srdečních onemocnění, rakoviny a nemocí trávicích orgánů jsou vhodné šetrnější tepelné úpravy jako vaření, dušení, blanšírování, pečení apod. Pro dobré zdraví je nutné začít používat zdravé alternativy tepelné úpravy.
5/ Každodenní konzumace syrového ovoce a zeleniny, co nejnižší podíl prázdných kalorií
Mnohé z tepelně upravených produktů jsou ochuzeny o termolabilní vitaminy apod. Syrové ovoce jako ideální potrava pro člověka a také syrová zelenina obsahují množství různých ochranných látek napomáhajících zdraví. Jejich léčivé účinky nám pomáhají při prevenci běžných onemocnění, stejně jako při prevenci a léčbě civilizačních nemocí. Naopak sladkosti, moučníky, zmrzliny a jiné prázdné kalorie plné cukrů a tuků nám tyto cenné látky odebírají na vlastní metabolismus a způsobují jejich deficit, a tím zvýšené riziko vzniku nemocí.
6/ Jíst pouze třikrát denně s vydatnou snídaní a lehkou večeří, minimalizovat jakékoli pojídání mezi těmito třemi hlavními jídly
Jídlo třikrát denně je podle odborných studií nejvhodnější variantou pro správné zažívání, co nejefektivnější využití cenných látek z potravy a také jako prevence nemocí trávicího ústrojí. Každé jídlo (včetně ovoce, oříšků apod.) mezi těmito třemi chody způsobuje zastavení trávení. Tím se prodlužuje doba výskytu jídla v žaludku a vznikají nepříznivé vedlejší produkty trávení, způsobující bolesti, křeče, páchnoucí dech, nadýmání a často nemoci trávicího traktu. Vydatná zdravá snídaně a lehká večeře snězená nejpozději v 18 hodin je navíc dobrou prevencí proti nadváze.
7/ Zařadit pití vody do denního režimu, vyhnout se nápojům obsahujícím cukr, barviva, aromata, alkohol, kofein
Pití dostatečného množství vody (2-2,5 litru za den) podporuje celkové zdraví. Doporučuje se pít hodinu po jídle a ne méně než půl hodiny před jídlem. Tímto způsobem můžeme zlepšit trávení a vyměšování, předejít bolestem hlavy a snížit únavu. Pomáháme tím termoregulaci organismu a také zajistíme hladký průběh všech procesů závislých na dostatku vody. Naopak nápoje obsahující cukr, barviva, aromata, alkohol, kofein apod. mají negativní vliv na zdraví, narušují trávení a mohou způsobovat závislost.
Z nové knihy Romana Uhrina 77 Inspirací pro zdraví. Vydal Vyšehrad (společně s Prameny zdraví).