Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Snídaně a duševní zdraví

Chcete-li dobře fungovat, a to jak po stránce fyzické, tak mentální, je zcela nezbytné, abyste se naučili bohatě a dobře se nasnídat.
|
Typ článku: Články

Mozku prospívá, když zahájíte den prvotřídní snídaní, v optimálním případě obsahující výběr živin z rostlinné říše. Osobně dávám přednost pár kusům ovoce spolu s celozrnnými obilovinami (v podobě obilné kaše nebo celozrnného chleba, vaflí či topinek) a hrstí ořechů. Ať se jedná o studenta, ženu středního věku nebo důchodce, mozku taková snídaně rozhodně prospěje.

Výsledky vědeckých studií po celém světě ukazují, že snídaně je spojena s lepší duševní výkonností. Švédská studie prokázala zlepšené mentální funkce u dětí, které se pořádně nasnídaly. U jamajských školáků se projevilo již po dvou týdnech pravidelného snídání zlepšení kreativity. V Saúdské Arábii měly ty děti, které vynechávaly snídani, horší školní prospěch. Výzkum v USA a Jižní America prokázal, že podvyživeným dětem se daří po mentální stránce mnohem hůře, pokud nesnídají. (Prospěch ze snídaně měly ale i dobře živené děti.)

Na konferenci pediatrů na univerzitě v kalifornském Davisu prezentovali psychologové, neurologové, výživáři a fyziologové přehled vědeckých studií pojednávajících o snídani. Vědci dospěli k závěru, že konzumace snídaně je důležitá – pro výuku, paměť i fyzickou pohodu jak dětí, tak dospělých.

Pokud vám paměť dobře neslouží, snídaně je pro vás dvojnásobně důležitá. Výzkumníci vystavili starší účastníky studie (61-79 let) testování paměti – sledovali, jak se jim dařilo po snídani, která obsahovala směs sacharidů, bílkovin a tuků anebo (nekalorické) placebo. Již po 15 minutách po konzumaci snídaně se paměť zlepšovala – u první skupiny. Nejsilnější prospěšný účinek na paměť vykazovaly při následném sledování sacharidy.

Výzkum současně ukazuje, že ti, kteří pravidelné snídají, mívají lepší náladu. Angličtí vědci prokázali podstatně vyšší výskyt depresivních příznaků u těch z 5000 sledovaných vysokoškoláků, kteří snídani vynechávali.

V jiném britském výzkumu měli ti mladí dobrovolníci, kteří pravidelně snídali, lepší náladu a výkonnost při testování paměti. Byli také klidnější. Ukázalo se současně, že – navzdory převládajícímu názoru – ranní dávka kofeinu náladu ani paměť nezlepší.

Mozek po snídani nefunguje lépe jen u dětí či mladých lidí; podávání snídaňových cereálií zlepšovalo výkonnost mozku i u důchodců. Snídaně bohatá na sacharidy pomáhala zvlášť účinně při připamatovávání si vzpomínek a jejich verbální artikulaci.

Snídaně bohatá na sacharidy zlepšuje náladu. V další studii prokázali vědci, že zvýšený příjem sacharidů při snídani přispíval ke klidu a vyrovnanosti o několik hodin později. Oproti tomu konzumace tučné snídaně s sebou nesla mentální ochablost a větší náladovost.

Z knihy Neila Nedleyho The Lost Art of Thinking.

Počet přečtení: 4386
Datum: 16. 10. 2016