Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sůl - jenom v pohádce?

Lidé žijící v rozvinutých zemích světa konzumují 10-20krát více soli než organismus potřebuje. Výsledkem je hypertenze neboli vysoký krevní tlak, srdeční selhání, mrtvice a všechny další problémy způsobené zadržováním vody v organismu.
|
Typ článku: Články

Znamená to tedy, že sůl nepotřebujeme?
Sůl se skládá ze dvou minerálů - sodíku a chlóru ( 1 g soli obsahuje 0,4 g sod~u a 0,6 g chloru). Tím důležitým je sodík. Sodík je obsažen v každé buňce našeho těla i ve všech tělesných tekutinách. Bez sodíku by neexistoval život. Tento minerál, tak důležitý pro látkovou výměnu, může ovšem způsobit i problémy.
Chcete-li zjistit, kolik obsahuje vámi konzumovaná sůl sodíku, pak k výpočtu můžete použít následující jednoduchý vzorec:
Množství soli x 0,4 = obsah sodíku
Např. 2500 mg soli obsahuje: 2500 x 0,4 = 1000 mg sodíku.

Jak může sůl zvyšovat krevní tlak?
Přemíra sodíku ve tkáních způsobuje, že se na něj váže voda. Tak vznikají otoky a zároveň se zvyšuje krevní tlak. Srdce se musí více namáhat. Každý pátý občan České republiky trpí vysokým krevním tlakem.
Japonsko patří k zemím s nejvyšším příjmem soli na světě a také výskytem vysokého krevního tlaku. Nejčastější příčinou smrti v Japonsku je mrtvice, jako častá komplikace hypertenze.
U těch populací, kde je příjem soli nízký, jako např. u amazonských Indiánů nebo u venkovských obyvatel v Ugandě, je hypertenze nemocí zcela neznámou, a to platí i pro jedince v pokročilém věku. Dr. Lot Page, uznávaná autorita na hypertenzi, říká: "Nízký krevní tlak se jednoznačně vyskytuje u těch vrstev populace, které konzumují málo soli. A platí to i obráceně, vysoká konzumace soli předchází častý výskyt hypertenze."

Platí to pro každého - bez rozdílu?
Ne každý je stejně citlivý na sůl. Jsou lidé, kteří jí mohou jíst kolik chtějí bez nežádoucích účinků. Přibližně 50 procent lidí je však na sůl do určité míry senzitivních. Přitom zatím neexistuje test, který by dokázal dokonale určit tuto citlivost.
Citliví lidé zadržují v organismu sodík, což způsobuje otoky; někteří lidé nosí dva až tři kilogramy extra váhy v podobě vody vázané na sůl. Snížení konzumace soli jim umožní zbavit se této přebytečné vody.
Mnoho lidí s mírnou formou hypertenze může normalizovat hodnoty krevního tlaku pouze tím, že omezí konzumaci soli na maximálně pět gramů denně.
Kromě redukce váhy a snížení krevního tlaku, strava s nízkým obsahem soli působí příznivě také u premenstruačního syndromu a některých bolestí hlavy.

A co léky proti hypertenzi?
Dnes existuje celá řada antihypertenzních léků, které dokáží účinně snížit krevní tlak. Poslední výzkumy však odhalily, že některé z nich mohou přispívat k rozvoji srdečních onemocnění tím, že zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Při delším užívání mohou vést i k poškození ledvin, rozvoji dny a zhoršování cukrovky. Zbavit se nadbytečné vody přirozenými prostředky je rozhodně bezpečnější způsob léčby.

Nemusí lidé trpící vysokým krevním tlakem užívat antihypertenzní léky po celý život?
Nejnovější výzkumy potvrzují, že až 85 procent všech lidí s vysokým krevním tlakem by mohlo přestat užívat léky, kdyby přešlo na stravu s nízkým obsahem soli a tuků kombinovanou s redukcí nadváhy a každodenní delší procházkou.

Neslané jídlo mi ale nechutná!
Chuť na slané nám není vrozená. Je to naučený zlozvyk, který podporujeme konzumací slaných jídel. Chuť soli často přehluší přirozenou chuť jídel. Zkuste používat více přirozeného koření. Udělejte pokus: omezte na tři týdny konzumaci soli a možná zjistíte, že vám nakonec vyhovuje přirozená slanost potravin.

Která jídla obsahují hodně soli?
K potravinám s vysokým obsahem soli patří nakládaná zelenina, různé slané pochoutky jako bramborové lupínky slané oříšky, krekry či preclíky, solená nebo uzená masa, konzervy, tavené sýry, přísady do polévek jako glutamát sodný, různé instantní nebo konzervované polévky, vývary v kostkách a jídla s rychlou úpravou jako pizza, hamburgery, hranolky apod.

Jaká je bezpečná denní dávka soli?
Většina lidí je upřímně překvapena, když se dozví, jak malá je denní potřeba soli - průměrně pouze kolem půl gramu. Sodík se totiž v přirozené formě nachází v zelenině, ovoci, obilovinách či luštěninách. Ovšem snížit tak rapidně příjem soli by bylo asi příliš drastické. Místo dosavadních 12 g se proto snažte snížit spotřebu na jednu kávovou lžičku denně (5 g). To představuje bezpečné množství pro většinu lidí.

Zde je několik nápadů, jak můžete snížit obsah soli ve stravě:
Jezte více čerstvého ovoce a zeleniny. Nepotřebujete je přisolovat. Navíc svým vysokým obsahem draslíku přispívají ke snižování krevního tlaku.
Přeorientujte se na neslané pochoutky.
Naučte se přichucovat jídla citrónovou šťávou, čerstvě posekanými bylinkami, pažitkou, petrželí, česnekem nebo cibulí místo solení.
Naučte se používat různé zeleninové soli s omezeným obsahem sodíku.
Nepoužívejte polévková koření (masox, sójová omáčka aj.) k přisolování jídel.
Staňte se těmi, kdo pochopili, že trvalé omezení kuchyňské soli je ta nejjednodušší změna, přitom však s velkým významem pro naše zdraví.

Z knihy "Dynamický život" autorů Diehla, Ludingtonové a Pribiše. Vydal Advent-Orion

Počet přečtení: 3427
Datum: 10. 1. 2006