V souvislosti s nejrůznějšími aférami spojenými s otázkami zdravotní nezávadnosti potravin (viz např. šíření onemocnění BSE) se stále častěji skloňuje heslo zdravá výživa. Co je podle vašeho názoru obsahem tohoto pojmu?
Výsledkem není pouze podstatně nižší nemocnost a úmrtnost na civilizační nemocí (infarkt, vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, mnohé druhy rakoviny, cukrovka, osteoporóza...), tedy na choroby, které mají v současné době na svědomí životy přes 80% naší populace, ale zejména zlepšení každodenní kvality života, a to v řadě ohledů. Problémy se zácpou, obezitou, bolestmi hlavy, únavou - a mnohé další - se postupně stávají minulostí. Na jejich místo nastupuje elán a lepší výkonnost, shrnuto: větší radost ze života.
Základem zdravé výživy jsou celozrnné obiloviny (chléb, pečivo, těstoviny, vařené obiloviny, kaše, vločky, směsi musli a granola atd.). Tedy konkrétně rýže, pšenice, jáhly, pohanka, žito, oves, ječmen, kukuřice, amarant... Dále sem patří nepřeberné množství druhů zeleniny, konzumované jak čerstvé, syrové, třeba v podobě oblíbených salátů, tak vařené, dušené či v páře připravované. Zdrojem sladkých chutí (pro mlsný jazýček) je ovoce, a to nejen čerstvé, ale i jako složka různých moučníků, dezertů, dortů apod.
Zapomínat bychom neměli na konzumaci luštěnin, které pro svůj vysoký obsah bílkovin jsou (společně s obilovinami) oblíbeným základem k výrobě nejrůznějších lahodných paštik, pomazánek a náhražek masa (seitan), ale i mléka (sójové nápoje), sýrů (tofu) či jogurtů. Doplňkem jsou ořechy a různá semena, oleje (nejlépe za studena lisované) - ty jsou (mimo jiné cenné složky) zdrojem tuků. Jako sladidla můžeme užívat jablečný sirup, med, sladěnku, melasu, sušené ovoce, javorový sirup atp.
Robert Žižka, šéfredaktor časopisu Prameny zdraví