Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Vegetariánská strava pomáhá proti rakovině prsu

V britské studii porovnávali vědci riziko onemocnění rakovinou prsu u imigrantek z indického subkontinentu a východní Afriky v závislosti na tom, zda přistěhovalkyně nadále konzumovaly svoji typickou stravu založenou na konzumaci množství zeleniny a luštěnin anebo přešly na západní jídelníček.
|
Typ článku: Studie

Celoživotní vegetariánky, které se přidržely původní stravy, měly o něco nižší riziko onemocnění rakovinou prsu – a to nezávisle na finančních příjmech, společenském postavení, užívání hormonální antikoncepce či hormonální léčby. Celoživotní vegetariánky současně uváděly mnohem vyšší spotřebu zeleninu, čočky a dalších potravin bohatých na vlákninu; příjem ovoce však byl u obou skupin přibližně stejný.

„Není možné vyloučit, že neužívání masa hraje v prevenci rakoviny prsu také svoji roli; naše výsledky však svědčí o tom, že určitou ochranu před rakovinou prsu poskytuje spíše konzumace stravy bohaté na zeleninu, která je typická v zemích jižní Asie,“ uvedla dr. Isabel dos Santos Silva, vedoucí studie vypracované na London School of Hygiene and Tropical Medicine.

International Journal of Cancer 2002;99:238-244

Počet přečtení: 3465
Datum: 15. 3. 2008