Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Výrazné rozdíly mezi bio a konvenčními potravinami

Výsledky nejnovější studie ukázaly, že ekologicky pěstované rostliny (a z nich vyrobené potraviny) mají až o 60 % více některých klíčových antioxidantů než konvenčně pěstované rostliny.
Rubrika: BIO
|
Typ článku: Články

Studie zveřejněná v odborném časopise British Journal of Nutrition zjistila, že mezi rostlinami produkovanými ekologicky a konvenčně existují zásadní rozdíly v nutričních hodnotách. Výzkum prováděl mezinárodní tým expertů, vedených vědci z britské Newcastle University.

Jedná se o zatím největší výzkum analyzující a srovnávající obsah nutričních látek v bioproduktech a konvenčních produktech. „Ačkoli pět porcí ovoce nebo zeleniny denně by mělo být základem zdravého stravování, přechod na ekologicky produkované potraviny může vést ke zvýšenému příjmu nutričně hodnotných antioxidantů a snížení příjmu potenciálně nebezpečných pesticidů a kadmia,“ říká se ve studii.

Výsledky jasně podporují názor, že kvalita potravin je ovlivněna způsobem produkce. Bioprodukty (obilniny, ovoce a zelenina) obsahují výrazně vyšší koncentrace antioxidantů a polyfenolů ve srovnání s konvenčně produkovanými rostlinami. Konzumace bioproduktů by mohla navýšit příjem antioxidantů/polyfenolů o 20 až 40 %.

Frekvence nálezu zjistitelného množství zbytků pesticidů je u konvenčně produkovaných rostlin čtyřikrát vyšší než u ekologicky produkovaných rostlin. Konvenčně pěstované ovoce mělo nejvyšší frekvenci nálezu pesticidů (75 %), konvenčně pěstovaná zelenina 32 % a výrobky z rostlinných surovin pěstovaných konvenčně 45 %. Naproti tomu, zjistitelná rezidua pesticidů byla nalezena jen v 10 % vzorků bioproduktů.

Analýza současně zjistila o 48 % nižší koncentraci toxického těžkého kovu kadmia u bioproduktů. Také koncentrace dusíku – v některých studiích spojované se zvýšeným rizikem některých druhů rakoviny (například rakoviny žaludku) – byly u bioproduktů výrazně nižší.

Ze serveru www.bio-info.cz

Počet přečtení: 3088
Datum: 17. 9. 2020