Změna stravování zlepšuje mnohým pacientům s depresí náladu
Doufám však, že se brzy pod klinickým dohledem uskuteční studie zaměřené na léčebný postup, který vychází ze životního stylu, a že pokud se klinicky potvrdí (jak očekávám), stane se normou.
Do té doby však neváhám doporučovat svým pacientům tento způsob léčby, protože: a) se zakládá na dobrých principech stravování, b) opakovaně se potkávám s tím, že tento přístup funguje, c) nemá žádné škodlivé účinky na zdraví pacientů.
V souvislosti s tímto mým tvrzením musím dodat, že tato terapie není v žádném případě jediná, kterou by měl depresivní pacient podstoupit. Doufám, že z mých slov jednoznačně vyplývá, že deprese je nemoc, se kterou se pojí více faktorů, a má tedy mnoho různých příčin.
Stravování je obvykle jen jednou z několika, které se spolupodílejí na propuknutí duševní nemoci. Musíme se zabývat co možná největším počtem příčin a zkoumat je, abychom docílili komplexní a trvalé léčby. Poradenství pro depresivní, úzkostné či bipolární pacienty však, žel, téměř nikdy neobsahuje doporučení změny jídelníčku. Jsem přesvědčen, že v léčebném přístupu k duševním nemocem tato doporučení velmi chybí.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.