Byliny účinkují proti mírné až střední depresi
Řimbaba pomáhá při migréně. Může však reagovat s aspirinem nebo s léky na artritidu. Denní dávka se pohybuje mezi 50 mg a 1,2 g.
Ginkgo biloba pomáhá odstraňovat organické poruchy mozkové činnosti, ztrátu koncentrace a paměti. Všiml jsem si, že pomáhá i mým depresivním pacientům, kteří mají problémy při každodenním rozhodování. Nepříznivé účinky se mohou projevit mírnými střevními potížemi, například nutkáním na zvracení, zřídka se objevují alergie, křeče nebo bolestivá menstruace. Ginkgo biloba může být špatně snášena při užívání zároveň s léky na ředění krve a neměla by se používat společně s aspirinem. Denní dávka je 120 mg.
Kawa-kawa pomáhá zmírnit nervozitu, stres a úzkost. Neměli by ji však užívat lidé s biologickou příčinou deprese nebo se sebevražednými sklony, protože může zvýšit riziko sebevraždy. Neměly by ji používat ani těhotné ženy a kojící matky. Může způsobit alergie, žloutnutí pokožky, žaludeční a střevní potíže, různé oční poruchy a ranní únavu. Může také vzájemně reagovat s alkoholem, barbituráty a antidepresivy. Dávkování se pohybuje v rozmezí 60 až 100 mg/den. Osobně doporučuji kawu-kawu lidem, kteří prožívají stres a úzkost bez deprese.
Levandule pomáhá při ztrátě chuti k jídlu, nervozitě a nespavosti. Denní dávka se pohybuje v rozmezí 3 až 5 gramů. Některé pacientky tvrdí, že už jen vůně levandule výrazně zlepšuje jejich náladu.
Balzám z citronovníku je vhodný při nervozitě, nespavosti a žaludečních potížích. Denní dávka je 8 až 10 gramů.
Valeriana pomáhá při nervozitě, nespavosti, stresu a úzkosti. Zřídka se po ní vyskytují střevní potíže a alergie. Dlouhodobé užívání může způsobit bolesti hlavy, neklid a nespavost. Vhodná dávka je patnáct gramů denně.
Pokud trpíte mírnou až střední depresí a uvažujete o léčbě pomocí bylinek a léků, mějte prosím na paměti, že jako první je nezbytné upravit životní styl.
Své tělo můžete povzbudit, aby bojovalo s depresí přirozeně tím, že si vytvoří vlastní „životabudiče“ pomocí vhodné stravy, pravidelného cvičení, přiměřeného slunečního světla a dalších prostředků, které nemají negativní vedlejší účinky. Naopak, pozitivním průvodním jevem bude zlepšení tělesného zdraví.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.