Česnek
Známe typy modré a bílé, paličáky, které vytvářejí květní osu a nepaličáky, které nekvetou a střední stvol nevytvářejí. Právě onen květní stvol u česneku paličáku je velmi cennou zeleninou. U nás se často zahazuje jako odpad. Mladé květní stvoly s nevyvinutými cibulkami jsou značně biologicky cenné.
Česnek má pozoruhodné dezinfekční účinky. Byl s velkým úspěchem používán při obou světových válkách k léčení infikovaných ran. Dokázal efektivně zastavit postup sněti. Nejvýznamnější účinnou složkou česneku je alicin. V roce 1944 byly prokázány jeho antibakteriální účinky. Dokáže zastavit chřipkovou epidemii, záněty v krku, tyfus i úplavici.
Česnek dále obsahuje aloen, který má antifungicidní a antitrombotické účinky. Česnek lze použít k posílení imunity, zpomalení růstu zhoubných nádorů, pomáhá při kvasinkových infekcích a stresu.
Česnek potlačuje tvorbu cholesterolu v játrech, snižuje hladinu škodlivého typu cholesterolu LDL a zvyšuje koncentraci prospěšných lipoproteinů o vysoké hustotě HDL. V Číně a Japonsku se oficiálně používá jako prostředek ke snižování krevního tlaku.
Studie na myších prokázaly, že sloučenina alylpropyldisulfid zabraňuje růstu nádorů jater. Česnek může snížit potřebu inzulínu, protože sám obsahuje látky inzulínových vlastností.
Česnek obsahuje antioxidanty selen a germanium, dále velké množství jódu. Používá se jako střevní dezinfekce, proti nadýmání a podporuje trávení. Čistí plíce od zahlenění a uvolňuje ucpaný nos. Jeho silný zápach způsobují látky obsahující síru. Vylučují se plícemi - dechem, nebo kůží. Zevně plátky česneku přikládáme na bradavice a kuří oka. Česnek je cennou surovinou při výrobě léků.
Doporučená denní dávka je asi čtyři gramy, což odpovídá dvěma malým stroužkům. Ovšem pozor. Česnek může vyvolat migrénu v přední části hlavy, žlučníkový záchvat nebo způsobit kontaktní dermatitidu. Česnek se hodí k ochucování všech slaných pokrmů, k nakládání do oleje, salátů a zálivek, k pečení, do omáček a polévek. V sušené formě bývá součástí kořenících směsí.