Dýně
Jedinečná nutriční hodnota dýně je dána nejen látkami, které obsahuje, nýbrž i látkami, které v ní chybí. Patří k potravinám s nejnižším obsahem tuku a sodíku, látek ohrožujících arterie a srdce.
Poměr živin v dýni je dost nízký: málo sacharidů, ještě méně proteinů a skoro žádné tuky. Na druhé straně vyniká množstvím betakarotenu (provitaminu A) a minerálů jako draslík a vápník. Obsahuje velké množství rozpustné vlákniny, díky níž má schopnost zahánět hlad.
Všechny druhy dýní se podílejí na snižování krevního tlaku a mají diuretické, laxativní a protirakovinné účinky.
Jelikož dýně obsahuje velmi málo sodíku a hodně draslíku, pomáhá snižovat krevní tlak a brání tvorbě krevních sraženin v arteriích. Lidé s hypertenzí mohou dýni jíst každý den v jakékoliv formě, ale neměli by ji solit, protože by tím snížili její účinky. Je též dobré celý jeden den jíst pouze rozmixovanou dýni.
Lidé, kteří trpí ischemickou chorobou srdeční (angina pectoris nebo infarkt myokardu), by dýni měli jíst nejméně třikrát týdně. Dýně působí v ledvinách jako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moči a vylučování tekutin z těla.
Díky bohatému obsahu alkalizujících minerálních solí dužina dýně neutralizuje nadbytek žaludeční kyseliny a na sliznici žaludku (výstelku) má změkčující a ochranný účinek. Konzumace dýně, zejména mixované s kravským nebo sójovým mlékem, se předepisuje při nadbytku žaludeční kyseliny, při dyspepsii (porucha trávení), pyróze (pálení žáhy) a v případech žaludečních a dvanácterníkových vředů.
Vláknina dýně je rozpustná a působí jako mírné projímadlo, které nedráždí střeva.
Dýně obsahuje tři nejúčinnější látky rostlinného původu, u kterých byl prokázán antikarcinogenní účinek: betakaroten, vitamin C a vlákninu. Dýně a brukvovitá zelenina jsou potravinami s nejvyšším protirakovinným účinkem.
Příprava dýně na vaření: Poté, co dýni rozkrájíte na přiměřeně velké části, lžící zbavte dužinu semen a odstraňte vláknitý střed. Oloupejte kůru. Podle potřeby ji rozkrájejte na menší kousky. Pečená dýně se rozkrojí na půlky nebo na více kusů a peče se v troubě do zlatohněda. Podává se s medem nebo s ovocem. Vařená dýně se používá do polévek nebo se přidává k dušenému masu.
Pyré: Po uvaření se dýně rozmixuje s kravským nebo sójovým mlékem. Podle chuti se může osladit, a to nejlépe medem.
Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.