Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak je to s vegetariány? Je vegetariánská strava skutečně zdravá?

Lidé, kteří nejedí maso, jsou běžně označováni jako vegetariáni. Přesnější termín je lakto-ovo-vegetariáni. Nepožívají totiž pouze potraviny z rostlin (vegetace), ale také z mléka (lakto) a z vajec (ovo). Úplní vegetariáni (striktní vegetariáni, vegani) pak nepožívají vůbec žádné potraviny živočišného původu.
|
Typ článku: Poradna výživy

Sněm Americké dietní asociace je zřejmě nejreprezentativnější skupina odborníků, která se k otázce vegetariánství vyslovila. Americká dietní asociace vydala speciální stanovisko, které bylo uveřejněno v jejím časopise v roce 1993 na straně 1317 a dále (Vol. 93, No. 11). V tomto stanovisku se jednoznačně říká, že vegetariánská strava je zdravá. Postupně se citují šetření z celého světa, která vesměs ukazují, že vegetariáni méně než nevegetariáni celkově trpí chorobami a že vegetariáni méně trpí hlavními civilizačními chorobami (jmenovitě nemocemi srdce a cév, rakovinou, cukrovkou (diabetem), vysokým krevním tlakem (hypertenzí) a také obezitou).

Toto stanovisko Americké dietní asociace je opětným potvrzením obdobného stanoviska vydaného o pět let dříve. Zcela obdobně vegetariánství hodnotí nesčetné další skupiny odborníků či jednotliví nejpřednější světoví odborníci.

Největší škodu na zdravotním stavu obyvatelstva působí tři úzce spolu související mylné názory.

1. Představa, že vysoká spotřeba živočišných potravin je v zájmu zdraví.

2. Představa o prospěšnosti vysoké spotřeby bílkovin.

3. Představa o nezbytnosti živočišných bílkovin, resp. o prospěšnosti vysoké spotřeby živočišných bílkovin.

Tomáš Husák, matematik a biolog, přední evropský odborník na zdravou výživu

Počet přečtení: 3827
Datum: 25. 10. 2009