Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kiwi a astma

Skutečnost, že astma je nejen alergickým, ale především chronickým zánětlivým onemocněním, je známá již poměrně dlouho, a je úspěšně využívána při léčbě. Možnosti léčby astmatu jsou dnes na nepoměrně vyšší úrovni než kdysi, avšak zejména léčba těžkých forem se stále neobejde bez nepříjemných nežádoucích účinků.
Rubrika: Ovoce
|
Typ článku: Encyklopedie

Jak nám v této souvislosti mohou pomoci potraviny, zkoumali vědci v Jižní Koreji v Seoul National University. Podali kiwi extrakt myším, které byly později vystaveny alergenu, a pak je sledovali tři týdny. V porovnání s placebo skupinou zaznamenali u těchto myší 47% ústup astmatických symptomů a 48% redukci počtu leukocytů. Předpokládá se, že za tím vším by mohl být enzym aktinidin, který se v kiwi nachází. Podobných výsledků ve studiích dosáhl také enzym bromelain, který je obsažen zejména v ananasu.

To, zda kiwi bude jednoho dne schopné poskytnout tento terapeutický účinek i lidem, vyžaduje další zkoumání. Vy ale můžete kiwi jíst už dnes - bude to mít pozitivní vliv na vaše zdraví i když nejste astmatik. Například jedna studie z University of Oslo ukázala, že konzumace 2 či 3 kusů kiwi denně snižuje hladinu tuků v krvi a pravděpodobně i tlumí tvorbu krevních sraženin. Jiná studie z University of Hong Kong ukázala, že dvě kiwi za den poskytují výraznou úlevu pacientům se zácpou.

Ty 2 kusy kiwi poskytnou tělu 190 % denní dávky vitamínu C, 75 % vitaminu K, 20 % vlákniny, 14 % draslíku a 11 % vitaminu E - a to vše pouze s 92 kaloriemi!

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 5820
Datum: 10. 5. 2016