Lněné semínko prodlužuje cyklus
Známý propagátor alternativní medicíny dr. Andrew Weil uvádí, že pokud bychom chtěli udělat jenom jednu změnu ve svém jídelníčku, měli bychom do něj zařadit lněné semínko.
Lněné semínko dnes zakoupíme v každé prodejně zdravé výživy, hnědé nebo zlaté (nutriční hodnoty jsou podobné). Díky tvrdé slupce nám vydrží dobře uskladněné ve vzduchotěsné nádobě celý jeden rok. Tvrdá slupka ale také způsobí, že pokud je jíme celé, projde naším tělem a vyjde na druhém konci bez toho, že by nám přineslo větší užitek. Proto se doporučuje je pomlet v mlýnku, mixéru – nebo aspoň velmi dobře pokousat. Po pomletí vydrží v ledničce několik měsíců.
Mleté lněné semínko dokáže díky svým vlastnostem nahradit vejce při pečení (jedna poléková lžíce mletého lněného semínka rozmixovaná se třemi lžícemi vody nahradí v receptech jedno vajíčko). Je lepší používat mleté semínko než lněný olej. Semínka jsou nabitá živinami, při užívání oleje o většinu těchto živin přicházíme.
Lněná semínka nejsou pouze nejbohatším zdrojem omega-3 mastných kyselin a lignanů, jsou také bohatá na železo, zinek, měď, vápník, bílkoviny, draslík, hořčík. Obsahují rozpustnou vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, a dokonce i na boron, stopový prvek důležitý pro optimální zdraví kostí.
Lněné semínko je vynikající prostředek na mírnění účinků estrogenu. Pouhá jedna polévková lžíce denně dokáže prodloužit délku menstruačního cyklu ženy o jeden den. Méně menstruací v průběhu života znamená celkově nižší vystavení estrogenu a v důsledku nižší riziko rakoviny prsu.
Již dlouho je známé, že mladé ženy, které často trpí infekcemi močového měchýře, jsou vystaveny zvýšenému riziku rakoviny prsu. Souvislost se zdála být záhadná, dnes ale víme, že opakované užívání antibiotik proti infekcím močových cest zřejmě vybije veškeré prospěšné baktérie v tlustém střevě, které přeměňují lignany ze stravy v mocné protirakovinné prostředky. Konzumace lněného semínka, nejbohatšího zdroje lignanů, před rakovinou prsu chrání.
Lněné semínko je dobré i pro muže. Nedávno porovnávali terapii hyperplasie (a rakoviny) prostaty lněným semínkem a nejběžnějším léčivem podávaným při tomto onemocnění. Náklady na běžnou léčbu farmaceutiky činily asi 300 dolarů ročně, při podávání lněného semínka šlo o pouhých 10 dolarů; výsledky přitom byly přibližně stejné. Stejné ale nebyly vedlejší účinky: Léky způsobovaly bolesti hlavy, motání hlavy, průjem. Vedlejším účinkem podávání lněného semínka bylo naopak zlepšení hladin cholesterolu a krevního cukru. Příznivě působilo lněné semínko také na krevní tlak – a návaly horkosti u žen.
Michael Greger, Nutrition Facts