Mandle slouží jako prevence proti osteoporóze i rakovině
Mandle, obalené podivnou sladkou hmotou, prodávané na poutích, nejsou to «pravé ořechové», respektive mandlové. Ó, jak mi chutnávaly, když nebylo nic jiného. Ani mandle od trhovce, kterému sněží do zboží, nebudou nejlepší. Kladné účinky by mohly být smazány těmi horšími – v navlhlých sušených plodech si libuje plíseň, která sice není vidět, ale má jedovaté zplodiny.
Ovšem mandle, koupené přímo u zdroje ve slunné Provence – to je nebe a dudy! Však také můj šestiletý vnuk, když je okusil, hned se optal: „A kdy zas pojedeš pro mandle do Francie?“ Tady, bohužel, musím «obrátit list». Když se podívám do tabulek, podivím se nad vysokým obsahem vápníku, hořčíku a fosforu v mandlích. Tyhle prvky potřebujeme pro zdravé kosti. A jestli máte potíže s vlasy, nehty nebo snad kůží, jezte denně těch deset mandlí taky. Za dva měsíce by se to mělo příznivě projevit. Nervy a klouby si také budou libovat.
Na posílení vlasů a nehtů a kůže se doporučuje kromě křemíku (např. z kopřiv) také posilující koktejl (nejlépe z předem namočených ingrediencí): dvě lžíce slunečnicových semínek, jedna lžíce sezamu, dvanáct mandlí rozmixujeme s hrnkem vody. Lze přidat med nebo banán k oslazení.
Mandlové «mléko» je zdravá náhražka mléka kravského. Kojenci prý mandlové «mléko» všeobecně dobře snášejí. A má-li vaše miminko ekzém, také by mu mandlové «mléko» mělo pomoci. Jen znovu upozorňuji na nutnost odstranit mandle hořké! Raději každou mandli ochutnejme. Pro přípravu «mléka» mandle oloupeme – aby se to lépe dělalo, buď je spaříme a chvíli necháme v horké vodě a pak je ochladíme studenou, nebo mandle namáčíme přes noc. Nastrouháme je a rozmixujeme s vlažnou vodou. Přecedíme a mírně osladíme medem.
Mandle svým dětem dávejme, i když už z miminkovského věku vyrostly; zmíněná kombinace hořčíku, vápníku a fosforu dělá dobře i studentům, zejména před zkouškami.
K dostání už jsou i mandlové pasty nebo sušené mandlové «mléko». Z kterého můžeme připravit mandlový dezert:
Celozrnnou doměkka uvařenou rýži rozmixujeme – ředíme tekutinou jen tolik, aby to mixér «vzal». Nejlepší «tekutinou» pro tento účel je «mléko», které jsme připravili jednoduše tak, že jsme sušené mandlové «mléko» rozředili vodou dle požadované chuti a hustoty. Pak přidáme mandlovou pastu – lžíci nebo dvě – dle chuti.
(Dobrá je také pasta «ze čtyř ořechů» – jedna z položek jsou právě mandle. Koupí se hotová, ale je možné připravit ji doma tak, že mandle či ořechy lehce opražíme a pak rozmixujeme v dobrém mixéru na kaši.) Osladíme například rýžovým sladem.
Na domácí mandlovou pomazánku budeme potřebovat deset deka mandlí, stejně tolik másla nebo tuku provamel, jednu – dvě lžíce karobu, trochu třtinového cukru, nejlépe sukanátu.
Tuk utřeme s karobem a s cukrem, přidáme oloupané, umleté nebo pomixované mandle. Pomazánka vydrží v chladničce i více než týden. Pokud na ni nechodíme příliš často!
Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.