Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Potřebujeme doplňky?

Mnozí užívají potravinové doplňky jako ochranu před podvýživou vyvolanou nezdravým jídelníčkem. Další jako zdravotní pojistku za účelem oddálení návštěvy lékaře.
|
Typ článku: Články

Sportovci užívají proteiny kvůli tvorbě svalů – ty ale rostou pouze díky posilování. Typický jídelníček obsahuje asi dvojnásobek doporučené denní dávky bíkovin. Nadbytek bílkovin může poškozovat naše zdraví. A nadměrné dávky některých doplňků, zejména vitamínů rozpustných v tucích (tj. A, D, E a K), se mohou v těle hromadit do toxických hodnot. 

I když jsou někteří lidé přesvědčeni, že potravinám dnes chybí živiny, není tomu tak. Doplňky nedodají energii ani nezlepší výkonnost. Stres se nedá vyléčit doplňky. Doplňky nevyléčí nemoci, jako je rakovina či srdeční choroby, dokonce ani běžné nachlazení.

Užívání některého konkrétnho doplňku narušuje hospodaření s dalšími živinami. Například nadbytek zinku brání vstřebávání mědi a vápníku, nadbytek železa vstřebávání zinku a nadbytek vápníku vstřebávání hořčíku a železa. Dehydratované ovoce v podobě prášku nevykazuje stejné účinky jako ovoce čerstvé, případně mražené. Nevyhazujte peníze.

Existují případy, kdy se dají potravinové doplňky doporučit. Jedná se o užívání kyseliny listové u žen během plodného období, jednorázové podání vitamínu K při narození, užívání železa při silném menstruačním krvácení, vápníku při laktózové intoleranci, vyhýbání mléčným výrobků a prevenci či léčbě osteoporózy, podávání vitamínu B12 u osob starších padesáti let, veganů a nemocných perniciózní anémií, ve vodě rozpustných vitamínů u pacientů na dialýze, vitamínu D u osob, které nekonzumují mléko, tráví málo času venku anebo žijí ve vyšších zeměpisných šířkách, jódu tam, kde je nízký obsah jódu v půdě (a tedy i v potravě), fluoru v těch komunitách, kde jej voda obsahuje málo, a železa vitamínu D, vitamínu B12, kyseliny listové a multivitamínů u paceintů po podvázání žaludku (za účelem zhubnutí).

Vyhledejte lékaře, máte-li pochybnosti o svém zdravotním stavu. Užívání vitamínu C, když ve skutečnosti potřebujete vápník, vám nepomůže – a zbytečně utratíte prostředky, které byste mohli vynaložit jinak a lépe.

Pro život ve zdraví je rozhodující zdravý životní styl – nikoliv užívání živin v podobě prášku, pilulky či nápoje.

Winston Craig, Andrews University

Počet přečtení: 1620
Datum: 30. 8. 2018