Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

S ořechy proti rakovině prostaty

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním v Evropě a USA. Tým vědců z harvardské univerzity publikoval zajímavou studii, ve které poukázal na pozitivní vliv konzumace lískových a vlašských ořechů ve vztahu k prodloužení života pacientů trpících rakovinou prostaty.
|
Typ článku: Články

Pod vedením zkušeného doktora Yinga Baa byl důkladně analyzován zdravotní stav a životní styl u 6810 pacientů – včetně jejich postoje k vybranému jídelníčku. Studie, která probíhala téměř 30 let, odhalila, že muži, kteří často konzumovali ořechy, byli obecně aktivnějšími sportovci než pacienti, kteří se ořechům ve svém jídelníčku vyhýbali. Výzkumníci dále zjistili, že množství ořechů v jídelníčku nebylo rozhodujícím faktorem pro předcházení vzniku rakoviny prostaty; zajímavým zjištěním však byl pro bostonské vědce fakt, že konzumování ořechů pacienty s neinvazivní formou rakoviny prostaty, a to minimálně pětkrát týdně, oddálilo smrt a zvýšilo šanci na přežití o 34 %.

Tato studie se svými poznatky řadí k výsledkům dřívejších menších studií. Také v nich nacházeli odborníci inverzní korelaci (tedy vztah nepřímé úměry) mezi spotřebou ořechů a úmrtností pacientů trpících rakovinou prostaty.

I když výsledky těchto studií poskytují cenné informace pro pacienty, onkology i výživové poradce, může být i důležité rozluštit, jakým způsobem ořechy v těle pacientů fungují. Obsahují ořechy látky, které ničí rakovinné buňky, anebo naopak přírodní látky (fytolátky) obsažené v ořechách podporují funkce imunitního systému, který se následně lépe vypořádá s nezvaným vetřelcem? Tyto otázky stojí – přinejmenším pro lékaře – za zodpovědění, než začlení ořechy jako podpůrnou složku při terapii rakoviny prostaty.

Je dobré zmínit, že zastoupení ořechů v jídelníčku se ukázalo být důležité i při jiných onemocněních než rakovině. Pravidelná konzumace ořechů (zejména vlašských ořechů a mandlí) je např. spojena se sníženým výskytem cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních nemocí.

Martin Moravec

Počet přečtení: 3736
Datum: 31. 8. 2017