Slunečnicová semínka
Jsou velmi bohatá na hořčík, železo (7 mg/100 g, tedy stejné množství jako v čočce), vápník a fosfor.
Slunečnicová semínka patří k nejvýznamnějším koncentrovaným rostlinným potravinám, které poskytují hlavně tuky, minerály a vitamin B1 a E. Přestože mají vysokou nutriční hodnotu, jsou lehce stravitelná, pokud se dobře rozžvýkají. Pravidelná konzumace slunečnicových semínek (samozřejmě nesolených) se doporučuje při řadě zdravotních problémů.
Esenciální mastné kyseliny v slunečnicových semínkách (především kyselina linolová) snižují hladinu cholesterolu v krvi, a tím brání rozvoji arteriosklerózy. Vitamin E, kterého slunečnicová semínka obsahují velké množství, je silný antioxidant, jenž zabraňuje degeneraci cév. Upravuje i přilnavost krevních destiček, což snižuje riziko tvorby krevních sraženin a rozvoje infarktu myokardu.
Konzumace slunečnicových semínek jako náhrady za jinou mastnou a na kalorie bohatou potravu příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi. Stejného účinku se dosáhne i používáním slunečnicového oleje.
Kyselina linolová a vitamin E zlepšují elastičnost kůže, protože chrání její buňky před stárnutím (antioxidační účinek). Konzumace slunečnicových semínek se doporučuje při ekzémech, popraskané a suché pokožce a zánětech kůže všeobecně. Dále posilují nehty a vlasy a zabraňují jejich šedivění.
Slunečnicová semínka obsahují tolik vitaminu B1 jako pšeničné klíčky. Lidé, které trápí stres, deprese, nespavost nebo nervozita, najdou v těchto obyčejných semínkách velkého pomocníka.
Diabetici slunečnicová semínka dobře snášejí a mohou je bez obav zařadit do svého jídelníčku.
Vysoce kalorická a na základní živiny bohatá slunečnicová semínka jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, podvyživené a oslabené po nemoci a vlastně pro každého, kdo potřebuje načerpat novou sílu.
Početné výzkumy ukazují, že vitamin E má významný antikarcinogenní účinek.
Protože slunečnicová semínka jsou bohatá na kyselinu linolovou a vitamin B1 a E, pomáhají v boji s arteriosklerózou a zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi.
Nejlepší je jíst slunečnicová semínka syrová, ale musí být dobře usušená.
Pražená slunečnicová semínka jsou velmi chutná, ale pokud se praží dlouho, sníží se jejich nutriční hodnota. Po oloupání můžeme semínka rozemlet na pastu, která je výborná pro děti, pro starší lidi a lidi s poškozeným chrupem.
Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.