Špenát
Přestože má špenát jen 22 kcal na 100 g, je nejvýznamnější listovou zeleninou. Špenát má díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů mimořádnou výživnou hodnotu. Jeho 100 g poskytuje: dvě třetiny denní dávky vitaminu A, prakticky celou denní dávku kyseliny listové neboli folátů, polovinu denní dávky vitaminu C, téměř čtvrtinu denní dávky hořčíku, více než čtvrtinu denní dávky železa.
Podrobný výzkum vedený Massachusettskou oční a ušní klinikou a Harvardskou univerzitou (USA) ukázal, že u osob mezi 55. a 80. rokem věku, které pravidelně jedí špenát, je mnohem nižší riziko ztráty ostrosti zraku zapříčiněné makulární degenerací. Pravidelná konzumace špenátu je doporučována všem, kdo si chtějí zachovat dobrý zrak, především však lidem ve věku nad 50 let.
Špenát obsahuje 3 mg železa/100 g, což je více než v mase. Přestože se železo z rostlin (nehemové železo) v organismu absorbuje obtížněji než železo živočišného původu (hemové železo), přítomnost vitaminu C ve špenátu a v jiných jídlech jeho vstřebávání podstatně zlepšuje. Konzumace čerstvé šťávy ze špenátu je vhodná v případě anémie.
Experimenty na zvířatech ukázaly, že proteiny ve špenátu zabraňují vstřebávání cholesterolu a žlučových kyselin. Proto jeho pravidelná konzumace pomáhá při snižování hladiny cholesterolu v krvi.
Díky vysokému obsahu kyseliny listové, která nejenže má antianemické účinky, ale zabraňuje i vzniku některých poškození plodu, je špenát vhodnou potravinou pro těhotné ženy.
Špenát se pro svůj vysoký obsah vitaminů a minerálů doporučuje především těm, kdo provádějí fyzicky náročnou práci, sportovcům a adolescentům.
Špenát je velmi bohatý na lutein a zeaxantin, dva karotenoidy, které pomáhají předcházet ztrátě zraku v důsledku degenerace makuly, nejcitlivější části sítnice. Tato porucha je nejčastější příčinou slepoty u starších lidí. Zjistilo se, že při prevenci stařecké makulární degenerace je špenát dokonce účinnější než mrkev.
Pokud je špenát jemný, může se přidat do salátů. Zmražený špenát ztrácí malou část vitaminu C, ale má tu výhodu, že je k dispozici po celý rok. Při tepelné úpravě je nejlépe ho připravovat v páře, protože si takto uchová většinu svých vitaminů a minerálů.
Čerstvá šťáva: Denně se doporučuje vypít půl sklenice před obědem nebo večeří.
Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.