Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Amarant, dárek od Indiánů

Amo, amare… Tohle latinské slovo znamená milovat, míti rád. I vy si možná oblíbíte amarant čili laskavec, což je přímo zázračně užitečná rostlina. Býval hlavní potravou Aztéků.
Rubrika: Obilniny
|
Typ článku: Články

Vypráví se, že jejich nepřátelé dlouho nemohli přijít na to, jak to Aztékové dělají, že přežívají s minimem potravy. A oni zatím jedli amarant. Obsahuje cenné aminokyseliny (například lysin), takže v lecčems dokáže nahradit maso. Přitom amarant se používá jako obilovina, podobá se prosu, jenže jeho kuličky jsou menší. Cenný je také obsah vápníku, železa, hořčíku, zinku a mědi. V oleji obsaženém v amarantu je také squalen. Co to je? To je látka, která je i v játrech žraloků. Prý snižuje riziko vzniku rakoviny, zpomaluje stárnutí kůže a posiluje organismus proti infekcím.

Amarant je – vzhledem k vysokému obsahu aminokyselin – vhodný pro děti; přispívá ke zdárnému vývoji nervové soustavy. Oceňují ho také sportovci pro vysoký obsah vitaminů a kvalitní bílkoviny – pomáhá jim budovat svalovou hmotu. Je vynikající pro všechny, kdo jsou v chronickém stresu; příznivě tu působí bílkoviny, minerály a složení tuků.

Pro obsah vlákniny a škrobu s vysokou vazností na vodu pomáhá proti zácpě. Díky nenasyceným mastným kyselinám je prospěšný všem, kdo mají problémy s cévami. Je vhodný i pro pacienty s cukrovkou pro obsah složených pomalu odbouratelných cukrů. Má, jak říkají odborníci, nízký glykemický index.

A tak bych mohla pokračovat donekonečna. Není divu, že amarant se rozšiřuje po celém světě – i u nás. Mouka, získaná semletím zrníček amarantu, se přidává do sušenek nebo do těstovin. Obojí už lze koupit v prodejnách zdravé výživy, stejně jako mouku samotnou. Tu mohou využít i lidé trpící celiakií, tedy ti, kdo nesnášejí lepek. Mohou si tak zpestřit jídelníček, protože jsou jinak z obilovin v podstatě odkázáni na rýži, jáhly, pohanku a kukuřici. Amarantovou mouku můžeme přidávat do jakéhokoli pečiva, aby obohatila jeho nutriční hodnotu. Obohacuje však i jeho chuť. Můžeme ji přidat také do kakaa – bude chutnější, hustší a výživnější.

Celá zrnka amarantu vaříme podobně jako celozrnnou rýži. K dostání jsou i zrnka extrudovaná – to jsou taková ta nafouklá. Z amarantu si můžeme připravit i něco jako rizoto. Fantazii se meze nekladou.

Amarant lze pěstovat i jako okrasnou rostlinu, z jejíchž mladších lístků si můžeme udělat salát či špenát. Obohatí nás mimo jiné o vzácné prvky jako je zinek, měď, křemík či nikl.

A ještě tu mám poznámku, aby nedošlo k mýlce: amarant se nazývá také látka, která se přidává jako barvivo do potravin pod zkratkou E 123. Ta však našemu zdraví neprospívá.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 1489
Datum: 7. 6. 2018