Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Bylinky na srdce

Příroda poskytuje množství bylinek a koření, jejichž užívání ovlivňuje riziko srdečních onemocnění. Některé snižují hladinu cholesterolu v krvi. Jiné redukují riziko tvorby krevních sraženin. Další dodávají silné antioxidanty, které brání ateroskleróze tím, že snižují oxidaci LDL „špatného" cholesterolu a zlepšují funkce oběhového systému.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Články

Seznam je dlouhý a působivý - česnek, kurkuma, psylium, lněné semínko, výtažek z listu artyčoku a citrónová tráva - u všech se ukázala v seriózních vědeckých studiích schopnost snižovat hladinu krevních lipidů u pacientů se zvýšeným cholesterolem. Když se ale bavíme o zdravém srdci, jedna bylina všechny ostatní převyšuje.

Úžasný česnek

Česnek vykazuje větší sílu než kterýkoliv z jeho blízkých příbuzných, mezi něž patří pórek, cibule, šalotka a pažitka. Česnekové stroužky se mohou užívat čerstvé, sušené anebo rozemleté na prášek. Rozkrojené stroužky vynikají pronikavou vůní a ostrou chutí. Je to výsledek přítomnosti aliinu (sulfoxid, jenž je přirozenou součástí čerstvého česneku), který se rozkládá na řadu aktivních sirnatých složek.

Studie ukazují, že česnek účinně snižuje riziko infarktu a mozkové mrtvice, současně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Půl stroužku až jeden stroužek česneku denně v průměru sníží zvýšenou hladinu cholesterolu a triglyceridů asi o 10 procent. To, že v několika nedávných klinických pokusech se nepodařilo lékařům významně snížit zvýšenou hladinu cholesterolu, bylo důsledkem použití neaktivního přípravku z česneku.

Příliš rychlé zahřívání česnek deaktivuje a ničí schopnost aliinu vytvářet užitečné sirnaté složky. Studie ukázaly, že šedesátivteřinové zahřívání v mikrovlnné troubě anebo 45 minut v běžné troubě vyhladí důležitý enzym aliinázu. Před tepelnou úpravou je dobré nechat nakrájený nebo utřený česnek asi deset minut „stát".

Tlak a plaky

Česnek u některých osob snižuje krevní tlak vzhledem ke svým vazodilatačním vlastnostem (roztahuje krevní cévy). Úspěšně se používá i jako ochrana před tvorbou krevních sraženin.

V dobře postavených klinických studiích snižoval česnekový prášek, podávaný ve vyšších dávkách, u starších lidí významně růst aterosklerotických plaků, a to téměř o dvacet procent. Během čtyřletého sledování došlo dokonce k jejich mírnému ústupu.

Česnek v prášku ze všech ostatních výrobků nejlépe uchovává všechny prospěšné vlastnosti čerstvých stroužků česneku. Ve studiích, kdy se používal starší česnekový prášek, to trvalo šest měsíců, než došlo ke snížení hladiny krevních lipidů, zatímco při užití stroužků česneku a standardního česneku v prášku, se významný pokles prokázal již po jednom až dvou měsících.

Je-li záhodno mít česnekový zápach pod kontrolou, mohou se používat česnekové tablety. Pro uchování zdraví se doporučuje, aby člověk užíval asi jeden stroužek čerstvého česneku denně.

Cibule a zázvor - přátelské k srdci

Zázvor a cibule obsahují, podobně jako česnek, složky, které brání trombóze (vytváření krevních sraženin) a jsou považovány za užitečné prostředky na ředění krve. Cibule je přirozeným prostředkem proti srážení krve, vzhledem k tomu, že obsahuje látky, které potlačují schopnost krevních destiček lepit se na sebe. Lidé, kteří užívají kumarin (což je hlavní složka antikoagulačních činidel) a další látky proti srážlivosti, by měli užívat cibuli opatrně.

Trend, který se u zákazníků projevuje a který směřuje směrem k nákupu cibule, která nemá tak pronikavou vůni, není nejmoudřejší. Cibule s nejsilnější vůní, které vynikají větší štiplavostí, mají také nejvyšší obsah antioxidantů a tím i nejvíce napomáhají zdraví.

Zázvor vyniká charakteristickou vůní i chutí. Diterpenoidy, které obsahuje, snižují riziko tvorby krevních sraženin a tak prodlužují krvácivost. Tyto silné látky jsou v tomto ohledu stejně účinné jako sirné složky u cibule.

Chuť na kurkumu

Příjemná kořeněná chuť a zlatavá barva kurkumy dodávají výraz řadě pokrmů, mezi jinými tofu na způsob míchaných vajíček, rýži či kari koření.

Jasný pigment je kurkumin, silný fenolický antioxidant s výraznými protizánětlivými účinky, který chrání proti kardiovaskulárním onemocněním. Děje se tak prostřednictvím snižování rizika infarktu a hladiny sérového cholesterolu, kromě toho brání oxidaci LDL cholesterolu a vytváření krevních sraženin.

Zdravá semínka

Výtažek ze semínek grapefruitu obsahuje velké množství proanthokyanidinů - silných flavonoidních složek, jež působí jako antioxidanty a jsou účinnější než vitamín E nebo vitamín C. Tyto složky brání oxidaci LDL cholesterolu, chrání výstelku stěn krevních cév a zlepšuje žilní tonus.

Extrakt ze semínek grapefruitu snižuje kapilární propustnost a křehkost a používá se pro léčbu a prevenci vaskulárních nebo oběhových problémů - jako je například žilní nedostatečnost nebo periferální vaskulární onemocnění. Osoby se zvýšeným rizikem infarktu nebo mozkové mrtvice užívají výtažek z grepových semínek jako preventivní opatření.

Aktivní složky tohoto výtažku jsou podobné složkám, které se nalézají v extraktu z borové kůry. Zdraví napomáhající proanthokyanidiny obsahují také brusinky, borůvky a další lesní plody.

Lněné semínko je velmi bohatým zdrojem slizovité vlákniny, zatímco jeho olej obsahuje značné množství omega-3 mastných kyselin. Mleté lněné semínko se v některých zemích běžně přidává do chleba, cereálií a pekárenských výrobků - zvyšuje jejich výživovou i zdravotní hodnotu. Mleté lněné semínko je užitečné na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Je to dáno jeho obsahem rozpustné vlákniny a velmi nízkou hladinou nasycených tuků.

Pozitivní důkaz

Když podávali patnácti pacientům se zvýšenou hladinou cholesterolu 15 gramů mletého lněného semínka a tři krajíce chleba, jenž lněné semínko obsahoval, po dobu tří měsíců, došlo u nich k asi desetiprocentnímu snížení hladiny LDL cholesterolu. Současně se podstatně snížilo jejich riziko vytvoření krevní sraženiny, zatímco hladina HDL („dobrého") cholesterolu a triglyceridů zůstala stejná.

Rozpustná vláknina, jež se nachází např. v psyliu, může ještě podpořit snižující účinek nízkotučné stravy na hladinu cholesterolu v krvi. Psylium můžeme užívat buď v prášku anebo jako součást cereálií, které o něj byly obohaceny. Potravinové výrobky obsahující psylium mohou uvádět, že vláknina, již obsahují, pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění.

Winston J. Craig, profesor výživy na Andrews University, Berrien Springs, Michigan

Počet přečtení: 12140
Datum: 20. 2. 2012