Rozmarýn nejen při trávicích problémech
Rozmarýn je cennou bylinkou, která botanicky patří do stejné rodiny jako bazalka, dobromysl či tymián. Je běžnou součástí francouzské a italské kuchyně. Používá se do polévek, předkrmů, dresinků a řady pokrmů. Výbornou chuť dodává zejména receptům, které obsahují brambory, dýni, rajčata, zelený hrášek či mrkev.
V tradiční evropské lidové medicíně byl rozmarýn užíván na povzbuzení a proti nadýmání. Dnes se zde používá proti mírným trávicím obtížím, při nachlazení a nervovém napětí. V Indii a Číně aplikují rozmarýn při bolestech hlavy.
V současných USA je uznávána schopnost rozmarýnu stimulovat produkci žluče (a tak pomáhat trávení tuků), plus jeho protizánětlivé vlastnosti. Někteří lidé kloktají rozmarýnovým čajem při vřídcích v ústech. V Evropě se používá rozmarýnový olej zevně při léčbě revmatu, ke stimulaci krevního oběhu a v koupeli při bolestech kloubů či svalů.
Extrakt z rozmarýnu v laboratorních podmínkách velmi silně potlačoval bujení buněk rakoviny prsu. Britové uvádějí, že rozmarýn vykazuje antibakteriální vlastnosti a působí také proti křečím. Němečtí vědci doporučují vnitřní užití lístků rozmarýnu při dyspepsii.
Neexistují zprávy o významných negativních vedlejších účincích užívání rozmarýnu. Zdá se také, že rozmarýn nepůsobí žádné nežádoucí interakce při užívání běžných léků. Esenciální rozmarýnový olej je však třeba před použitím zředit, protože jeho přímá aplikace na pokožku může způsobit její podráždění. Rozmarýn ani esenciální olej z rozmarýnu se nicméně kvůli riziku potratu nedoporučují užívat jako léčebné prostředky v těhotenství.
Při vnitřním užití je normální dávka asi 5 gramů nasekaných lístků nebo prášku ze sušených lístků.
Ze serveru Vegetarian-Nutrition.info