Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Řecké seno pískavice

Co má tohle koření společného se senem? Tato rostlina se skutečně pěstuje i jako pícní rostlina. V kuchyni však používáme především semeno.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Encyklopedie

Obsahuje bílkoviny, saponiny, hořčiny podporující chuť k jídlu. Působí příznivě na žaludeční a střevní činnost a na celkovou výměnu látkovou. Usnadňuje odkašlávání a rozpouštění hlenů v nosních dutinách. Má vliv i na snižování cukru v krvi a krevního tlaku.

Používá se při menstruačních potížích, jako ženské afrodiziakum, při neplodnosti, návalech, podporuje tvorbu mateřského mléka, povzbuzuje trávení, upravuje činnost štítné žlázy, zvyšuje obranyschopnost organismu a napomáhá spalovat tuky. Používá se i jako sílící prostředek při celkové slabosti, po nemoci nebo po operaci. V potravinářství slouží i k aromatizaci sýrů.

Řecké seno je jednou z nejstarších známých léčivých bylin. V jemenské lidové medicíně jsou semínka používána k léčbě cukrovky. Lžíce semen se namočí přes noc do sklenky vody a ráno se voda vypije. Při lehkých a středně těžkých případech cukrovky může nahradit inzulinové injekce.

Kašička z řeckého sena, přiložená v obkladu na klouby, ulevuje při artróze. Tyto obklady mírně prohřívají a stimulují tělo k vylučování hormonů, které brání zánětům.

Řecké seno je vynikající do pokrmů v řeckém nebo indickém stylu. Výborná je třeba tato kořenící směs: řecké seno, koriandr, kurkuma, zázvor, skořice, kmín římský, cibule, hřebíček, bobkový list, muškátový ořech a celer. Všechny přísady jsou namlety na prášek. Tip na použití: Koření přidáme podle chuti do zelného salátu, který navíc zakapeme sójovou omáčkou.

Pěstování řeckého sena zavedl do klášterních zahrad král Karel Veliký kolem roku 800, a to jako pícninu i jako léčivou rostlinu.

Řecké seno si můžeme pěstovat i doma v truhlíku. Mladé lístečky obsahují hodně železa, pomáhají tedy chudokrevným. Lístky můžeme přidávat do zeleninových salátů.

Řecké seno pískavice zabraňuje odbourávání vlastního tělesného kortizolu. Tělu pak zbývá velké množství tohoto hormonu, který brání zánětům a tím pomáhá k svépomocnému uzdravování nemocných žilních stěn.

Bylinář Pavel Váňa doporučoval posilující dobrůtku: Ovesné vločky umeleme na prášek, přidáme med, řecké seno a vytvoříme kuličky. Ty můžeme obalit třeba v kokosu. Je to léčivé, chutné a působí to prý i jako afrodiziakum.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 981
Datum: 27. 10. 2021