Bylinky při žloutence
Jedna z prvních zpráv na toto téma byla publikována v časopise Lancet již v roce 1988. V této studii podávali jeden měsíc 37 chronicky nemocným pacientům výtažek z rostliny Phyllantus amarus. U 22 z nich (tedy 59 %) zmizel antigen, který je indikátorem pokračujícího zánětu (v porovnání s placebo skupinou, kde došlo ke zlepšení pouze u 4 % účastníků studie). Některé pacienty sledovali až po dalších devět měsíců, ani v jednom případě se příznaky chronické virové infekce nevrátily. Neprojevily se žádné závažné vedlejší účinky této terapie.
Nedávný přehled užívání bylinek při žloutence potvrdil jejich účinnost. V literatuře se uvádí, že vhodné je podávat čínský Jianpi Wenshen a japonský Sho-saiko-to.
Asi nejpoužívanější bylinkou při jaterních onemocněních, včetně otravy houbami a poškození jater v důsledku alkoholu či virové žloutenky, je ostropestřec mariánský. Zdá se, že chrání buňky jater proti celé řadě toxinů a současně pomáhá játrům k detoxikaci a obnově jaterních buněk. Mezi další doporučované bylinky patří kurkuma, zelený čaj čí lékořice.
Je smutné, že v důsledku tlaků farmaceutického průmyslu pacienti ani lékaři často nebývají informováni o výhodách léčby bylinkami. Nejlepší standardní léčbou chronické hepatitidy tak aktuálně zůstávají léky interferon a ribavirin. Tyto léky mají při léčbě chronického zánětu jater asi 40% účinnost. Cena je velmi vysoká – a jejich užívání s sebou často nese velmi závažné vedlejší účinky.
Z knihy Johna McDougalla Digestive Tune-Up.