Čekanka
Čekanka vyniká bohatstvím flavonoidů a fenolových kyselin, jež vykazují protizánětlivou aktivitu. Některé vlastnosti čekanky jsou podobné jako u pampelišky, včetně skutečnosti, že obě tyto byliny jsou nahořklé a vykazují povzbuzující a diuretický účinek.
Prostředek na trávení
Sušené listy a kořeny čekanky se používají v lékařství. Skupina odborníků, kteří studuje bezpečnost použití bylinek a jejich účinky, schválila používání čekanky jako prostředku k povzbuzení trávení při ztrátě chuti k jídlu a dyspepsii. Čekanka rovněž stimuluje vylučování žluči a v tradiční medicíně se používá při problémech se žlučníkem. Užívá-li se v přiměřených dávkách, nejsou známé žádné nepříznivé vedlejší účinky terapie čekankou.
Prebiotická aktivita
Před několika lety bylo objeveno, že kořen čekanky obsahuje vysokou hladinu inulinu, což je polysacharid připomínající škrob, jenž má vlastnosti jako rozpustná vláknina. Tento užitečný sacharid (neboli uhlohydrát) můžeme naleznout i v některých dalších rostlinách, jako např. v artyčoku nebo v agave.
Inulin, který patří mezi fruktany, se stal v poslední době populárním hitem ve zdravé výživě. Přidává se do řady potravin, jako jsou např. jogurty.
Vzhledem k tomu, že se inulin nevstřebává v horní částí trávicího traktu, dosáhne až tlustého střeva, kde je fermentován baktériemi, jež zde žijí. Inulin povzbuzuje růst zdravé flory ve střevě, např. bifidobaktérie, a brání rozvoji patogenních baktérií. Tak je inulin doporučován jako prebiotikum, tedy nestravitelná součást stravy, která prospívá zdraví hostitele.
Další užitečné vlastnosti
Inulin má mírně nasládlou chuť a z tohoto důvodu se začal užívat i jako náhražka cukru ve stravě. Vzhledem k tomu, že během normálního trávicího procesu se inulin nerozkládá, nezvyšuje jeho konzumace hladinu krevního cukru.
Na rozdíl od fruktózy nezvyšuje inulin ani hladinu triglyceridů, čímž se stává užitečným při léčbě cukrovky. Konzumace velkého množství inulinu může ovšem vést k nadýmání a plynatosti.
Další vlastnosti čekanky jsou rovněž pozoruhodné - fermentací se z inulinu vytváří kyselina máselná, která vykazuje takové vlastnosti, jež pomáhají při prevenci rakoviny tlustého střeva. Inulin současně zvyšuje vstřebávání několika minerálů (včetně vápníku a hořčíku) a jistých stopových prvků.
Závěr
Čekanka, běžná letní bylina, vykazuje vlastnosti, jež pomáhají při trávicím procesu. Její výtažky účinkují jako prebiotikum a používají se k ochucení potravin a jako sladidlo.
Winston J. Craig, profesor výživy na Andrews University v Berrien Springs, stát Michigan. Převzato z časopisu Vibrant Life, May/June 2009.