Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

FIALKA - pro chuť i proti depresi

Co ta tu dělá? Divíte se asi… Voní, ale to není všechno. Fialky v cukru nebo fialkové bonbony – i když jsou dobré – tady propagovat nebudu, to pro ten cukr, ale fialka může podpořit pitný režim.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Encyklopedie

Asi nemáte «vanu plnou fialek», jak o ní zpívá Hana Hegerová, ale možná máte zahrádku plnou fialek, a pokud to není někde na zaprášeném předměstí, nebojte se a ochuťte si jimi vodu. Jak? Docela jednoduše. Vysvětlíte těm nádherným kvítkům, že je neničíte schválně, ale že je potřebujete a natrháte si jich asi tak hrst. Opláchnete je a zalijete nejlépe pramenitou vodou. Necháte nádobu stát asi dvě hodiny a pak vodu sléváte a pijete. Samozřejmě, kdo je zvyklý na slazené, uměle barvené nápoje (ale to vy asi nejste, to byste nečetli tuhle knihu), asi tu jemnou chuť nepostřehne. Citliví lidé poznají, že tahle voda je poněkud jiná – lépe voní i chutná. Vodu na fialky ještě několikrát dolijete. Podle potřeby si ji odléváte a pijete. Fialky pak nevyhodíte, ale dáte si je do vázy a kocháte se tentokrát jejich barvou.

Řekové fialku považovali za symbol plodnosti. Římané věřili, že zmírňuje hněv. Plinius doporučoval nosit věnečky z fialek proti bolestem hlavy. To asi dalo práci, uplést takový věneček! To než jej člověk upletl, nejspíš ho hlava bolet přestala! J Ale konec žertování, vždyť fialková silice působí proti depresi, nespavosti, migréně. Když zabolí hlava, nejlepší bude vyjít si do přírody a čichat a čichat…

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 5278
Datum: 25. 10. 2016