Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Heřmánek, proti zánětům i na uklidnění

Staré české pořekadlo radí: před bezem smekni, před heřmánkem klekni. Nebo obráceně. To je známkou, že Češi si obou těchto bylin vždycky velmi vážili. Podívejme se, co heřmánku říkají ve světě: Tak třeba staří Egypťané považovali heřmánek za květinu Boha slunce. Heřmánkem léčili zimnici i horečku. Sasové zařadili heřmánek mezi svých devět posvátných bylin. A na co ho potřebovali? Na zklidnění žaludku.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Encyklopedie

Heřmánek se botanicky správně jmenuje Matricaria chamomilla. Matricaria se odvozuje od latinského «mater» – matka nebo taky děloha. Řekové a Římané heřmánkem léčili ženské choroby. Není jistě náhodou, že různé národy se shodly v tom, že heřmánek je dobrý pomocník. Jak že pomáhá? Uklidňuje. Uvolňuje hladké svalstvo v celém těle, takže mírní křeče v žaludku i v celém trávicím traktu. Zlepšuje chuť k jídlu. Působí proti zánětům. Urychluje hojení ran. Prospívá při žaludečních vředech. Pomáhá při horečce, při rýmě a chřipce. Používá se i jako kloktadlo… Kéž by všichni byli tak užiteční jako heřmánek!

Nabídnu vám «vaječný koňak bez vajíček i koňaku». Připravím si «čaj» z heřmánku – jen krátce spařeného. Přidám sušené sójové nebo pohankové «mléko» a trochu vanilkového cukru nebo med. Vznikne voňavý, blahodárný nápoj, který heřmánek vůbec nepřipomíná. Spíš ten koňak.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 6782
Datum: 4. 11. 2016